Postřehy z Moravy: Jaké je Česko?
👉 Prvních 14 dní pobytu v Česku jsem strávila v Brně, v Praze jsem ještě nebyla. Brno od mých studentských let rozkvetlo, ale kdykoliv jdu podchodem z Hlavního nádraží na Zvonařku a vidím plakáty, co všechno ve městě bude, ale stále není, říkám si, jestli tu náplavku, obchvaty, koncertní sál a všechno vůbec někdy uvidím. A taky jestli město, které má o prázdninách rozkopanou každou druhou ulici, opravdu potřebuje novou hokejovou halu. Mluvila jsem ve městě s jedním Kanaďanem, který mi k Brnu řekl myslím velmi trefnou poznámku: "Brno je dobré město. A bude skvělé, až bude konečně dokončené."
👉 V Brně je oproti Malajsii strašně prázdno, klidno a … čisto.
👉 V Brně a okolí se oproti Malajsii dá i v horkých dnech přežít bez klimatizace.
👉 Přibyly příjemné veřejné prostory, kde lidé evidentně rádi tráví čas. Dvakrát za poslední týden jsem byla na plném Moravském náměstí a na náměstí Sv. Jakuba.
👉 NEPŘIBYLY veřejné záchodky! A na ty existující bych nešla ani já, natož abych tam poslala děti. A tak čuráme za deseti a dvacetikoruny, tu v McDonald’s, tu ve Vaňkovce, první dva dny bylo čůrání to nejdražší, co jsem naší rodině během dne ve městě koupila. Jestli něco považuju za obrovské selhání tvůrců veřejného prostoru a vůbec české společnosti, je to fakt, že si prostě nemáte jít kam ulevit.
👉 Neubyli bezdomovci a pořvávající opilci v oblasti Hlavního nádraží.
👉 Spousta hezkých míst nebo budov působí nečiště, protože je na nich nějaký čárenec sprejera. To mi přijde smutné.
👉 V Česku se hrozně dobře a klidně řídí. :)
👉 V Česku se pořád opravdu hodně pije alkohol a hodně se to vystavuje.
👉 V Česku fantasticky funguje Zásilkovna. I v Dražovicích za obchodem. A všechno tam přijde do 48 hodin. Neskutečný!
👉 V Brně je drahé bydlení. Až tak, že se ptám, kdo si zdejší nájmy může dovolit a zjišťuju, že asi málokdo, protože víc než Brno kvetou okolní vesnice a na dálnici Vyškov – Brno je skoro denně zácpa.
👉 Městská doprava v Brně je nadále fantastická, tedy nebýt řidičů tramvají, co prdelují, pi*ují a pořád zvoní. Nadávající řidiče vyvažuje lidová cena dopravy a fakt, že MHD je skvělá zábava pro děti a je na ni absolutní spoleh. A jízdenku si lze koupit platební kartou. (To není úplná novinka, ale pořád si jí všímám a pořád mi dělá radost.)
👉 Fantastická je nabídka sportovních, kulturních a jiných akcí, spousta z toho pro děti.
👉 Znovu si užívám pověst Brna coby gastroměsta. Baví mě krásné, hravé kavárny s dobrým kafem, líbí se mi, že když se někoho zeptám, kam na jídlo, dostanu minimálně deset tipů na různé světové kuchyně. Druhá věc jsou ceny. Přijela jsem z jihovýchodní Asie, kde jsou nízké, ale stejně: přiznám se, že 99 Kč za flatwhite v kavárně Park Lane vedle parku Lužánky mi vyrazilo dech. Stejně jako u nájmů si říkám: vzhledem k příjmům bych řekla, že tolik podniků s takovými cenami nemůže dlouhodobě přežít. Matematicky mi to vůbec nevychází. Ale matematika mi nikdy nešla. :)
👉 Zlepšuje se nabídka potravin v supermarketech, bohužel týká se to málokterého oddělení ovoce a zeleniny. A znovu: na zdejší příjmy mi přijde, že potraviny jsou hodně drahé.
👉 Na druhou stranu: s kýmkoliv mluvím, byl nebo jede do zahraničí na letní dovolenou a vzpomíná na to, jak byl v zimě na horách nebo v Thajsku. V USA musí člověk celý život pracovat, aby si vůbec zaplatil svoje studium, pak bydlení a vysoké životní náklady víceméně na všechno. Pokud si může dovolit dovolenou, je většinou krátká a odehrává se doma. Pokud si může dovolit nějaký prázdninový time share nebo letní dům, je to na stáří a je to luxus pro bohaté lidi. V Malajsii ani nevím o tom, že by lidé o dalších domech třeba u moře většinově vůbec přemýšleli. Ale v Brně nejen přemýšlejí, oni to všichni mají: chatu v Beskydech, hory v zimě, dovolenou v létě a když "hypošku", tak druhou v životě a tentokrát na apartmán ve Španělsku, který je o půlku levnější než v Brně.
👉 Nejčastější téma konverzací zaslechnutých na různých místech v Brně: "Dostali jste se nakonec do té státní školky?"
👉 Řada Čechů je obézních, obeceně se mi zdá, že Česko tloustne. Nikde to ale neslyším. Naopak, po Brně jezdí tramvaj s reklamou na oděvní firmu, která vyrábí plavky v šedesáti velikostech. V reklamě přitom používá běžnou velikost, která ale v ulicích paradoxně moc vidět není. Tam jsou ženy větší.
👉 Češi si zamilovali tetování. Čím nevkusnější, tím větší plochu těla pokrývá.
👉 Nevkusu neubylo. Na oblečení, na obálkách knih, na billboardech.
👉 Sprostých slov taky ne. Bez rozpaků se používají i vůči dětem. Variace na otázku "Co po mě ku*va zase chceš?" je zatím nejčastější hláškou zaslechnutou na vesnickém koupališti.
👉 Přesto nebo právě proto přibylo milých lidí. Nebo spíš takhle: já jsem zatím v malých konverzacích měla štěstí na milé lidi, všichni se usmívali, byli ochotní poradit.
👉 Pocitu bezpečí neubylo. V KL jsem strach neměla skoro nikdy, v Brně ho nemám vůbec. Když jdu v Brně po městě, nejvíc se bojím, že mě srazí někdo na skútru nebo kurýr Foodora na segwayi.
👉 Přibylo hezké typografie a šikovných copywriterterů, které evidentně baví hrát si se slovy a třeba vtipně vysvětlit, proč je v nějakém podniku zavřeno. Koukněte:
👉 Pořád fungují tabáky a pořád mají tu stejnou vůni, kterou mívaly.
👉 Zlepšily se nabídky telefonních operátorů. Neomezení volání, textovky a data za 700 Kč a stejné podmínky ve všech státech EU je myslím konečně adekvátní cena odpovídající sjednocené Evropě a roku 2024.
👉 Nerozumím fungování českého zdravotnictví. Objednat sebe nebo děti k jakémukoliv lékaři na prevenci trvá tři a více měsíců. To v Česku platím zdravotní pojištění a k těmto lékařům chodím pravidelně. Do mobilu jsem si zapsala hlášku, kterou jsem si vyslechla minulý týden v telefonu, když jsem se objednávala na prevenci na sono prsu. "Našla jste si bulku? Jestli jo, tak to vás vezmeme přednostně. No a jestli ne, tak se uvidíme v září." Přesto slyším, vidím a naprosto tomu věřím, že když jde člověku o život, je v Česku v rukách skvělých odborníků, ačkoliv v zařízeních, kde na záchodě není toaleťák ani mýdlo.
Celkově myslím, že Česko je dobrá země, kde spousta věcí dobře funguje a dost se jich pořád zlepšuje. Zároveň, kdykoliv jedu z Rousínova do Dražovic po silnici, která už roky zoufale potřebuje generální opravu, ovšem místo ní zase přichází jen zalátání děr a dvě značky – výstražná upozorňující na nerovnost na silnici a maximální povolená rychlost třicet - přemýšlím nad tím, jestli to není taková paralela k budoucnosti. Ale to uvidíme, až si tento post přečtu třeba za deset nebo ještě víc let.
Zajimave postrehy. S mnoha souhlasim, nektere me prekvapily. V Brne jsem zila 36 let, ted poslednich 9 jsem v UK. Prekvapil me hlavne ten odstavec o chatach, druhych hypotekach, dovolenych atd. Asi se pohybuju v uplne jine bubline, ale neznam (a asi jsem nikdy ani neznala) nikoho, kdo by vlastnil chatu, mel druhou hypoteku nebo kazdy rok jezdil na exoticke dovolene. A to nepochazim z nejak vylozene chude rodiny, proste z takove... normalni. Dalsi zajimavost je to zdravotnictvi. Mne se po tom ceskem tady v UK styska tak, ze bych brecela. Tady treba prevence vubec neexistuje a je verejne znamo, ze tisice lidi rocne umiraji pouze proto, ze cekaji hodiny v sanitce, nez na ne prijde rada v nemocnicich, pripadne proto, ze s rakovinou cekaji na vysetreni 6-12 mesicu. Ono asi vzdycky zalezi na tom, s cim clovek porovnava a v jake socialni bubline se pohybuje.
OdpovědětVymazatDěkuju! O bydlení píšu ještě v komentářích níže. O druhé hypotéce jsem slyšela od několika lidí plus po Brně vidím plakáty na realitky nebo realitní agenty zaměřující se na koupi nemovitosti v cizině. Takže trh určitě bude. Je otázka, kdo ho tvoří. U exotické dovolené je to otázka. Jak sleduju ceny v Evropě, myslím, že exotická dovolená v jihovýchodní Asii může vyjít levněji než týden nebo 10 dní lyží nebo Chorvatska/Rakouska v létě. Ale lidi opravdu jezdí, nemyslím si, že jsem potkala nějakou vyšší třídu, mám na trase Dražovice - Brno - Praha a okolí docela průřez různými sociálními skupinami. Od nikoho jsem neslyšela, že by letos nejel na dovolenou, do které tedy, pravda, počítám i týden na Lipně - on je prý dražší než v Rakousku. Jinak o UK zdravotnictví jsem slyšela od britských sousedů, to opravdu není co závidět. Ale kde je to se zdravotnictvím vlastně dobré? Jedinou pochvalu na všechno fungující jsem v Asii slyšela od Švýcarů. :)
VymazatCo se týče nedostatku záchodů, tak bych si jich též přála víc, nicméně se mi vyplatilo využívat ty existující, leč méně oficiálně "veřejné". Například v okolí České můžu doporučit ty na Fakultě sociálních studií. Městská knihovna půjčuje klíč za zálohu v podobě členské kartičky. Případně mám zkušenost s tím, že když vejdu do téměř jakékoliv hospody a zeptám se na baru, zda si u nich můžu odskočit (přičemž většinou i ze slušnosti nabízím třeba deset korun), tak řeknou, že jasně a ani za to nic nechtějí. :)
OdpovědětVymazatJééé děkuju moc! :) Městskou knihovnu znám, Česká je parádní tip. :) Díky za něj!
VymazatMila Jani, s tou hyposkou se to tyka rekneme “stredni vrstvy”, ja naopak vnimam bydleni jako obrovsky problem, zejmena v Praze. Ceny se za poslednich 10 let vysplhaly do zavratnych vysin. Rada mych kolegu a pratel, ac vysokoskolsky vzdelanych, ma hypoteku prakticky na cely zivot a za nemale splatky. Ale ano, mame i radu pratel, kteri maji ty druhe hyposky, co popisujes. Tyka se to predevsim tech, co stihli koupit nemovitost drive, jak cca 2015-2016, nebo meli ci maji vyrazne vyssi prijmy, nez je prumer. Take samozrejme zalezi, s cim clovek srovnava, situace ohledne bydleni je stale komplikovanejsi, nicmene ve srovnani s nekterymi jinymi zememi si jeste muzeme piskat…
OdpovědětVymazatP.
Věřím, že je to problém a určitě bude pravda, co píšeš. Jednoho známého jsem slyšela mluvit dokonce o mezigenerační hypotéce, která se převede na jeho děti. To je šílené. Na druhou stranu, po Brně opravdu visí plakáty na realitní agenty a kanceláře, které zařizují právě koupi bytu mimo ČR, takže věřím, že poptávka je, protože jinak by takové firmy neexistovaly. Je otázka, komu prodávají ... Ale slyšela jsem i dva příběhy typu "v ČR budeme pronajímat a nemovitost si koupíme v zahraničí, kam budeme jezdit a AirBnB nebo jiný typ pronájmu nám jakž takž vydělá na ten v ČR." Stálo by to za nějaké detailnější prozkoumání a data.
VymazatJani, super postřehy, palec nahoru... nedostatek WC, dovolené, zážitky , chaty...trefné....dík za Vaše psaní
OdpovědětVymazatDěkuju moc. :) Ty záchody hodnotím i s odstupem měsíce jako naprosté neštěstí. Zjistila jsem, že se vybírá dokonce v Luhačovicích na kolonádě! A to bohužel způsobem, že když se dítěti opravdu chce, musí se dojít asi 50 metrů kamsi jinam, než je záchod, tam koupit lístek, ten pak vložit do automatu u dveří záchodu... no, prožili jsme si tam kvůli tomu v týdnu jednu nehodu. A jak jsem jinak klidná a máloco mě rozhází, tohle mě teda vzalo hodně.
Vymazat
OdpovědětVymazatMilá Jani, opět jsem se posadila ke čtení Tvých postřehů a milých řádků, jsi neskutečná a úžasná. Jestlipak už jsi byla i zkontrolovat své středoškolské vzpomínky? S pozdravem oddaná čtenářka Broňa 👍
Milá Broňo, děkuju moc za čtení. :) Na střední školu jsem vzpomínala jenom z auta, když jsem jela kolem a ukazovala jsem ji dětem. Na vysoké jsem se zastavila osobně, protože syn tam byl za rohem na táboře a bylo to jednoduché a z toho vzniknul ten zatím poslední post tady na blogu. Známe se ze střední? :) Z hodin hudebky?
Vymazat