POCITOVKA: 1 měsíc do odletu z Malajsie
Píšu tyhle řádky v kavárně RGB kousek od našeho domu, zatímco čekám, než Benjamín dohraje fotbal. Je zvláštní, že i přesto, jak je odjezd časově blízko, si v Česku sebe sama ani nikoho z naší rodiny nedokážu představit. Z velké části je to proto, že právě dokončuju svoji druhou knížku a nemám moc času přemýšlet o ničem jiném než o posledních dvaceti stránkách. Psaní mě – jako už tolikrát – podpírá, drží, dává optimismus a taky na co se těšit, až knížka na podzim vyjde. Když se o představu odchodu přece jen pokusím, přijde mi to tak nepravděpodobné, že se uklidňuju, že se to stejně nestane. Zůstaneme tady. Stane se zázrak. Moje chůva má v oku stesk a říká, že se za zázrak modlí. Moje sousedky - učitelka, manažerka, žena v domácnosti - říkají, že jsem "in a very long stage of denial", a já jim to vůbec nerozporuju. A ony mi – naštěstí, na rozdíl od jiných – neříkají, abych se vzpamatovala a něco proboha dělala, třeba měla vybrané bydlení, protože je to přece už za měsíc. Vědí stejně jako já, že i kdybych si buducnost vyfantazírovala a naplánovala sebelépe, realita bude nakonec úplně jiná.
Když si náhodou připustím, že opravdu odjíždíme, snažím se věřit, že pro nás budoucnost chystá hlavně dobro. A myslím, že mi to docela jde, vzhledem k tomu, že třicet dní do odletu klidně spím a na otázky "jak můžeš být tak v pohodě a pořád se usmívat, když nic nevíš a nic nemáš" odpovídám, že mám všechno. Malajsie mi dala spoustu skvělého, ale to vůbec nejdůležitější, co si odsud odvezu, je uvědomění, jak moc jsem privilegovaná:
jsem vzdělaná
Dobře, bude to šok. Dobře, nic z toho, co mě čeká, si neumím představit. Hlavně ty nejdůležitější věci: jaké to všechno bude, co škola pro děti, co čeština dětí, dojíždění, noví spolužáci, učitelé, lidé kolem nás... S určitostí vím jenom to, že se změní úplně, ale úplně všechno a drsná pravda je, že po jedenácti letech tohle není NÁVRAT domů, kde plynně navážu tam, kde jsem odešla, ale ÚPLNĚ NOVÝ ZAČÁTEK v cizí zemi. Jakkoliv zvláštně to může znít, pokud čtete tyto řádky v Česku, po čtyřech letech znám Malajsii lépe než svůj "domov". Tady vím, kde a jak chci bydlet, kam pošlu děti do školy, po které rýži mám sáhnout v supermarketu, kam mám jít na dobré kafe, TADY mám v mobilu telefonní čísla na dobrou kadeřnici, zubaře, opraváře klimatizace, pračky, automechanika... indického doktora pro sebe i pro děti, ke kterému se objednává přes WhatsApp, tady mají děti kamarády, kroužky... Já Evu, Pavlu, Giuliu, Christu ... které tady mám nechat?! Nemám tady rodiče a bratra, což mě trápí. Ale mám tady pozvánky na narozeniny. Na svatby. Tady mám teď momentálně život a každodennost, které jsem si vybudovala, tady mám stereotyp, který mám ráda. Tady jsme oba s B. v neutrální zemi, je to pro všechny nejvíc fér. Ne v Česku. Tohle mě, ano, trochu pod krkem drží, to vědomí, že najednou zmizí tohle všechno naráz. Ale bulím jindy. Například když Benjamín zničehonic přijde a řekne:
"Jak to že jen jednoho?"
"You know, that Tomas, who I played football with in Dražovice. I don’t know anybody else there. He is my only friend."
Anebo:
"Benjami, auntie si vzít nemůžeme. Ona musí zůstat tady v Malajsii."
"Well, then I will be very very sad."
"Já taky, Benjami, já taky."
A taky:
Anebo když dneska ráno přijdu do téhle kavárny a barista řekne: "Hey Jana! Flat white, lah? You want your M1 table, lah?" Tak v takových chvílích jako bych se propadala do pohyblivého písku. Rychle zaplatím a jdu ke stolu M1 schovat stažené koutky za obrazovku laptopu. Mimo jiné taky proto, že mě vždycky napadne, jestli už jsem tady naposledy. A jestli něco nechci slyšet, pak klišé o tom, že když něco nového končí, něco jiného začíná. Já bych si prosím to, co končí, klidně ještě nějakou dobu nechala, ačkoliv vím, jak snadno se "ještě z jednoho roku" stávají tři, pak pět, pak patnáct. A pak už nejde odejít. A já nejsem přesvědčená o tom, že chci v Malajsii zestárnout. Jen že třeba ještě rok, dva ... :)
Posledních dvanáct let jsem strávila na čtyřech kontinentech v pěti zemích světa. Při představě, že se mám teď někde usadit na trvalo, ve mně vždycky hrkne. Jak to jde, a že to upřímně moc nejde, si teď doma snažíme odchod představit jako další diplomatickou misi: zkusíme to, a když to nepůjde, vždycky můžeme odejít jinam. V angličtině se pro takové situace používá slovo "curtail" a na diplomatických misích se týká překvapivě hodně lidí. Přestěhují si život do nové země, která jim z jakýchkoliv důvodů nesedne, a tak z ní většinou do roka, jakmile se zprocesují papíry, odcházejí. Buď domů nebo jinam. Nikdo to - a v tomhle opravdu platí, že God bless America - nebere jako selhání, ale prostě zkušenost, která neklapla. To se stává. No a co. Budou další.
Kromě knížky o odcházení čtu teď ještě jednu – Umění politické strategie od Henriho Kissingera. Jsou v ní příběhy šesti světových politických lídrů, mimo jiné dlouholetého singapurského premiéra Lee Kuan Yewa (zase a opět díky, Evi!), kterému Singapur vděčí za svoji existenci a pozici jednoho z nejvyspělejších městských států na světě. Kissinger, potažmo Lee v knize říká, že jestli se za svoji dlouholetou politickou kariéru něco naučil, na co lze opravdu spolehnout, pak to, že "klíčem k přežití je improvizace". Je samozřejmě možné, že tímhle vším, co jsem tady právě napsala, omlouvám svůj stav nečinnosti a popírání nevyhnutelného. Zároveň si ale uvědomuju, že můj dosavadní život byl přehlídkou všemožných dějů, situací a změn, které jsem si ani v nejmenším nenadála. V roce 2012 jsem se vracela z Austrálie s tím, že budu zbytek života v Česku. Za 14 měsíců jsem se balila do USA. Anebo koukněte sem, kde jsem před pár lety psala, že jakmile nám skončí mise v Malajsii, už se těším, až se přestěhujeme do České republiky. Jsem tedy smířená, že následující období to nebude jinak. Budu se měnit. A budu improvizovat.
A doufat, že tím nikomu moc neublížím a že se z toho nikdo nesložíme. :)
Poznámka: Příhoda s Harry Potterem se stala večer před usnutím až po vydání tohoto článku, ale je tak důležitá, že jsem ji sem musela zpětně dopsat. Svoje blogové psaní totiž schovávám i dětem a tohle v něm nesmí chybět. Děkuju za pochopení.
Milá Jani,
OdpovědětVymazatMyslím na vás i na všechny členy vaší domácnosti. Asi si dokážu, alespoň v nějaké míře, představit, jakým smutkem si teď procházíte. Ale mám potřebu vám napsat i nějaká pozitiva! Brno je oproti vaší nynější destinací úplně jiné, to bez řečí, ale je taky rozhodně moc fajn! Je milé, jihomoravský přátelské a zcela své. Určitě tu najdete něco vašemu srdci blízké. A co se týče socializace, určitě rychle najdete své místo.
Ze slunečného Brna vás zdraví, určitě ne jediná místní čtenářka, Aneta
Ahojte Jani, sleduji Váš blog už delší dobu, od chvíle, kdy mi o něm v Arlingtonu řekla moje kamarádka Denisa (myslím, že máme stejnou známou). Zcela chápu Vaše pocity. Já to prožila dvakrát, jednou po návratu z US a podruhé z Německa. Nyní bydlíme s manželem (Američan) v Praze a jsme tu opravdu moc spokojeni. Kulturní šok to sice byl, se nazpátek aklimatizovat, ale trvá jen par týdnu (aspoň u mě). Brno je za mě dost fajn. ČR se taky dost změnilo, je tu velká americká komunita a jiní expati, určitě si uděláte hodně přátel. Budu držet palce! Eliska
OdpovědětVymazatJani, svou kavárnu si v Brně taky najdeš, je jich tu mraky! a třeba dáme kafe konečně spolu, Ben si tu může najít kamaráda, vždyť jsou s Matym jen o měsíc od sebe. To si všecko sedne. Ale! naprosto chápu, jak se cítíš a z těch řádků to opravdu jde poznat a vnímavý čtenář cítí tu rozpolcenost spolu s Tebou. Těšíme se v Brně na vás :) Vendy
OdpovědětVymazatMila Jani, moc bych vam prala, abyste mohli zustat v Malajsii dele, srdce se mi svira, kdyz ctu radky vyse… Ale pokud je vasi destinaci v CR Brno, tak je to rozhodne skvela volba! Ziju uz 15 let v Praze, ale 6 let jsem v Brne studovala a kdybych si mela vybrat, ziju tam. Je to skloubeni vseho - kultury, gastronomie, centrum je male, takze casto narazite na ruzne zname… a mnohem, mnohem min chaoticke, nez Praha! Krasna mesta jsou za me jeste Olomouc a Zlin :) Drzim palce, at je louceni co nejmene bolestne!
OdpovědětVymazatPavla
OdpovědětVymazatMilá Jani, zdravím vás z Brna! Brno je báječné město, velikost tak akorát, v podstatě se skoro s každým znáte :-). Třeba zrovna toto se pro vás stane příjemnou okolností. Na druhou stranu je dost velké na výběr kultury, škol a tak dále.
OdpovědětVymazatCítím z vás poslední dobou takovou nechuť a rozčarování z opuštění Malajsie a návratu do Česka, přitom (jak tady sama píšete) jste jej plánovali. Jasně, člověk časem mění názor i jeho situace není stejná, ale přeji vám, ať si tu v Brně najdete něco, co vás bude těšit a z čeho budete mít radost. A budete zde celá rodina spokojení. A pokud ne, vždy se (naštěstí) můžete posunout někam dál.
Hanka
Dobrý den, Jani, předně Vám přeji hodně sil, ať celé stěhování zvládnete co nejvíc v klidu. Taky Vám přeju hodně nových a skvělých přátel ,kteří Vám tu situaci co nejvíce ulehčí. Čtu Váš blog už dlouho a chtěla bych se Vás zeptat, jak se ke stěhování do Česka staví Váš manžel? Děkuji a držte se :-) . Jana
OdpovědětVymazat