Kurátorské klikání #50: ÚNOR 2023
Terezu Matějčkovou sem dávám pořád a nejspíš ještě dlouho budu. Protože rozhovory jako tento, to je prostě pohlazení intelektuální duše. (Knížku už mám aspoň ve čtečce.)
V Respektu se Bára Chaloupková, Štěpán Sedláček a Jiří Sobota vrhli na pravidelné měsíční rozbory Ameriky. Americká krása už chvilku běží, já ji objevila až v únoru. Do playlistu na běhání jsem si postahovala všechny díly, začala jsem ale skvělým rozborem Elona Muska. Asi nejvíc mě na tom baví a vnitřně uklidňuje, jak se tři chytří lidé vůbec neshodnou, jestli je Musk miliardář tvořící ideologii, co možná zničí planetu anebo miliardář - záchranář, který nás všechny jednou zachrání. Do kterého tábora patřím já? Spíš do prvního, ale méně zřejmě než před poslechem podcastu. :)
MasterClass v češtině a zadarmo v podcastu. Tleskám Dvojce České rozhlasu za nápad i provedení. Dá se za dvacet minut naučit být třeba filmovým kritikem? Podle mě nedá. Ale díky "Mistrovskému kurzu" se o filmech dá třeba jinak přemýšlet. Baví mě to moc. Začala jsem Mistrovským kurzem Kamila Fily o filmech, pokračuju organizací času, učení jazyků, kurzem - vlastně přemýšlením - o tom, jak a kde ve světě pomáhat. Moc pěkný!
A ještě jeden podcast. Helena Šulcová měla v "Mezi čtyřma očima" moji instagramovou girl crush Zuzetu. Milé!
Jedeme do Japonska! Už za 14 dní! Takže ke konci února jsem po večerech sledovala Naomi. A ještě dlouho budu.
V únoru jsem poprvé vyzkoušela chatovací bot Chat GPT a jo, přidala jsem se k zástupu lidí, co si myslí, že brzo nebudou mít co jíst. Nevím, jestli mě to spíš děsí nebo fascinuje. Články o AI si s nadšením a vírou v lepší svět čtu, přitom po přečtení mě zavalí naprostý pocit rezignace až deprese z toho, co nás čeká a hlavně co čeká moje děti a že vlastně vůbec nevím, jak se na to připravit. Natož jak připravit je! Tak třeba tady. Co vy si s tím počínáte?
Tak ještě jeden podcast. :) Díky rodičům jsem objevila poklad pro všechny milovníky letadel, letišť a všeho kolem létání. Rozhovory jsou dlouhé, ale nikdy jsem se nenudila. Třeba rozhovor s Veronikou Benšovou, která létá pro Hawaiian Airlines, jsem si dávkovala na pokračování jako seriál. Na běhání dokonalé.
Po čase jsem se pár večerů dívala na televizi, a nejen protože Chris Hemsworth. :) Dokumentární seriál "Tělo nezná hranic", ve kterém herec pod vedením různých odborníků podstupuje výzvy na hranici limitů těla je napínavý, edukativní a kamera a vůbec celé kreativní pojetí je tak fantastické, že od obrazovky neodlepíte oči. Jak moc se dá bojovat s časem? Se stářím? Nevím, jak by edukativní stránku hodnotili odborníci, ale tuším, že asi trochu povrchně. Pro mě to tak jako tak byly dva dobře strávené večery.
Čokoládový tofu chleba peču ob týden, a tak je na čase dát ho i sem.
Nakladatelství Host zkompletovalo v češtině tvorbu Chimamandy Ngozi Adichie. Jupí. Mám v ní ještě dva resty, tak že by plán na březen? :)
Dekuji Jani za dalsi zajimave tipy! S AI to mam podobne, fascinuje me a desi zaroven… Nicmene porad si myslim, ze i kreativni praci pokryje jen z casti… porad je to “jen” robot, postradajici dusi a cit… Nekde jsem cetla, ze velkou vyhodu budou mit ti, co se s ni nauci pracovat… Verim, ze napr. spisovatele nenahradi a naopak by jim mohla pomoct pri formulaci myslenek, nabidnout inspiraci, kdyz zrovna chybi… Aspon doufam, ze to tak bude… A tofu chleba zni zajimave? Jak si jej predstavit? Je to zdrava verze babovky? Moc zdravim, Pavla
OdpovědětVymazatPavlo, zdravím. :) Ano, tofu chleba je bílkovinová a "zdravější" verze bábovky. Oliver mi nechce jíst žádné maso, má rád jen vajíčka a pečivo, takže tohle je taková moje záchrana, jak do něj dostat aspoň nějakou bílkovinu. A AI, upřímně, já pořád nevím. Myslím, že i většina článků a podcastů jsou prostě jen dohady, jak by to asi mohlo být, ale nikdo ve skutečnosti neví, protože jako u všeho, jak to nakonec bude vypadat záleží na spoustě dalších skutečností. Ale zajímalo by mě, jestli třeba vývojáři a programátoři tuší, co to vlastně programují a co si od toho třeba slibují. Mě vystrašil podcast "Středověk", ale ten jsem sem nedala, protože vyšel až teď v březnu, kde chlapi mluví o tom, jak AI brzo nahradí kreativní profese, psychology, kouče a vlastně i učitele. To si třeba úplně nemyslím, protože věřím, že zrovna v těchto profesích je lidská stránka nesmírně důležitá, ale bude se za ni hodně platit a ti, kdo na to nebudou mít nebo chtít tolik platit, budou používat roboty. V co ale nevěřím, že to bude ve většinové společnosti nějak zázračně rychle, jako třeba do roka nebo do dvou. To snad ne. :)
VymazatMila Jani, jeste mam tip na vybornou knihu o (nejen detskych) emocich a jak s nimi pracovat :) Deti a emoce, Vojtech Cerny, Katerina Grofova
OdpovědětVymazatPavla
Pavlo, moc děkuju, píšu si. :)
Vymazat