5 nejlepších knih roku 2022
Loni jsem vydala nejlepší trojku. Letošek byl ale na skvělé knížky tak bohatý, že to musí být pětka. Materiálu mám na desítku, ale to už jsem si říkala, že bych sem rovnou mohla zkopírovat svůj čtenářský deník a bylo by to. Takže jsem se rozhodla škrtat.
Dělat seznam nejlepších knížek je ošidné. Nejen proto, že těch dobrých bylo letos tolik, ale hlavně proto, že "nejlepší knížky" jsou nejlepší pro mě. A to ve smyslu, že ve mně zanechaly největší stopu. Začala jsem díky nim možná trochu jinak, doufejme o kousek lépe, psát. Inspirovaly mě k úvahám, jinému přemýšlení, k diskusím s přáteli nebo k dalším knihám. Budou sedět i vám? To samozřejmě nevím. Každopádně pokud z tohoto blogu máte pocit, že se aspoň občas pocitově, myšlenkově nebo čtenářsky a divácky protneme, mohly by se vám líbit taky. A teď už tedy ty knihy. :)
Karl Ove: Můj boj 1 – 6
Můj boj, můj piedestal. Poslední díl jsem dočetla už v březnu, přesto i teď, na konci prosince, trvá můj dojem, že jsem přečetla něco naprosto jedinečného, co mě ovlivnilo na zbytek života. Nebudu to protahovat, všechno podstatné jsem myslím sepsala už v březnu sem. Každopádně, těch několik tisíc stran Karla Oveho je myslím jeden z důvodů, proč jsem letos přečetla nejméně knih za několik let – jen 48. Nejen na učtení je Můj boj dost. Ale také na přemýšlení po dotčení. A upřímně, když máte pocit, že jste přečetli to nejlepší, co literatura nabízí, nechce se vám do ničeho dalšího. Což by tento rok, jak se ukázalo, byla rozhodně chyba.
Oliver Burkeman: Čtyři tisíce týdnů
Seberozvojových knížek jsem se kolem třicítky načetla až až. A nejspíš jsem se nasytila tak, že další už číst nepotřebuju. Nějak v nich nenacházím nic, co bych už nevěděla. Jednu výjimku jsem však udělala. A – dobře jsem udělala. Oliver Burkeman mi totálně překopal největší přesvědčení, co jsem si hýčkala o time managementu a schopnosti sladit mateřství s věčně plným diářem a tisícem zájmů – totiž že to někdy půjde, jen přijít na nějaký vhodnější systém a být trochu disciplinovanější. Burkeman říká, že to nepůjde, i kdybych byla plánovač roku a nemusela chodit spát. A že to nevadí. Že smířit se s tím, že si člověk musí vybrat, jelikož život je konečný, je nakonec úlevnější než honit se pořád za něčím a na jeho konci si říct – tak tohle bylo ono? Život jsem díky knihy výrazně nezměnila, ale často nad knihou přemýšlím, když plánuji nebo říkám "ano" na další věci. Po dubnu loňského roku těch "ano" říkám rozhodně míň a doufám, že v roce 2023 to bude ještě o něco lepší.
Rutger Bergman: Lidstvo, Dějiny naděje
Se společenskými analýzami to mám aktuálně podobně jako se seberozvojovou literaturou. Je jich nějak moc a já už na další analýzu klimatu, globálních problémů, politiky a zákoutí lidské psychiky nějak nemám kapacitu. Pár dobrých knížek, včetně oblíbených Melvilovek, tak zůstalo mezi nepřečtenými nebo jsem se nedostala přes ukázkovou kapitolu – pardon, Adame Grante, třeba to ještě přijde. U jedné jsem ale výjimku udělala. Rutger Bergman totiž napsal knihu o tom, o čem jsem byla naivně - tedy do přečtení knihy - přesvědčená i já – totiž že lidstvo je veskrze dobré. Od června má pro svou naivitu minimálně omluvu, ne-li oprávnění nazývat ji realitou. Tady jsem napsala něco víc a publikovala výpisky.
Suleika Jaouad: Mezi dvěma světy
Přiznávám, že po téhle knize jsem sáhla hlavně proto, že mi ji doporučilo několik lidí včetně několika z vás. Bez nich bych to asi neudělala, protože nemocí se bojím tak, že číst o nich nepotřebuju. Zpětně vám všem vděčím za čtenářský zážitek roku, v němž nejsou absolutně žádné fráze a klišé, zato rakovina třiadvacetileté holky a všechny emoce kolem ní rozpitvané na dřeň. Včetně sexu na nemocničním pokoji onkologického oddělení manhattanské nemocnice. Už po dvacáté stránce knížky jsem si o Suleice vygooglovala všechno, co šlo, poslechla její TED Talk, začala odebírat její newsletter. Když jsem zjistila, že se jí rakovina na konci loňského roku vrátila, po půlnoci jsem si v obýváku pobrečela jako by si diagnózu vyslechl někdo, koho osobně znám. Ta knížka je bolavá. Nádherná. Tak nějak bych chtěla psát, když bych nemohla psát jako Karl Ove. :)
Annette Bjergeldtová: Kodaňská píseň písní
Váhám. A váhám. A váhám: Kodaňská píseň písní, nebo Hamnet? Nakonec dávám Koďaň. Hlavně proto, že ta kniha je svým stylem naprosto nezaměnitelná. Tak poutavý jazyk a nápadité lyrické obrazy, které si mě na dva večery vtáhly a nepustily vůbec k ničemu, natož ke spánku, jsem snad ještě nikde nečetla. Neuvěřitelně povedené dílo a neuvěřitelně povedený překlad, které si myslím v českém prostředí trochu zapadlo. Hrozná škoda, a tak jestli máte chuť, napravte to. Přísahám, že nebudete litovat.
No a teď vy.
Co je nebo jsou vaše knihy roku? Ne že bych měla krátký seznam, ale párkrát už jste mi doporučili věci, včetně letošní Suleiky, které ve mně vzbudily naprosté nadšení nebo mi přinesly pár úžasný večerů. (A horších rán, ale ta mi za dobré knihy pořád stojí.) Děkuju!
Dekuju Jani za cenne tipy! Ac bych rada, cist stiham poradne jen na dovolene, tudiz asi nebudu tou pravou, co by Vam mohla dat nejake zajimave tipy. Nicmene velkym ctenarem je muj muz, a ten napr. doporucuje knihu Spasitel (Andy Weir) - v originale Project Hail Mary :) Pavla
OdpovědětVymazatPavlo, děkuju moc a píšu si. :) Pozdravujte muže - díky i jemu.
VymazatDíky za tipy! Za mě to byla od Elif Safak “The island of missing trees”, i když už vyšla předloni, ale rozhodně stojí za to :)
OdpovědětVymazatPřidávám si, Ireno, děkuju. :) Mimochodem, vůbec nechápu, proč její knížky nevychází v češtině. Na Kosmasu vidím jen "10 minut a 38 vteřin" a navíc žádné hodnocení. To je docela smutné, protože dokonce i tady v Malajsii v japonském knihkupectví je dost populární. Děkuju!
VymazatTaky děkuji za tipy. Já jsem loni objevila Simona Mawera a "přečetla" zatím 4 z jeho překladů do češtiny. Jelikož jsem studovala angličtinu, mám někdy s překlady problém, ale tentokrát se jednalo o moc hezké překlady a češtinu jsem si v nich velmi užívala. Uvozovky dávám proto, že Skleněný pokoj a Mendelova trpaslíka jsem poslouchala jako audioknihy a možná jsem si je, díky Mileně Steinmasslové či Igoru Barešovi, dokonce užila více. Bára
OdpovědětVymazatBáro, děkuju. :) Jinak já většinou překladatele strašně obdivuju, aspoň u knih, které čtu, protože mi přijde, že to musí být složitější než knížku napsat, navíc teď v době Deeplu a AI, která překládá naprosto famózně, ačkoliv pořád "strojově". Jinak "Skleněný pokoj" je v mém seznamu myslím dva tři roky zpátky, byl skvělý. Další knížky jsem zatím nečetla, protože seznam autorů, od kterých jsem přečetla jednu knížku a chtěla bych další, se taky dost povážlivě rozšiřuje. :)
VymazatJani, také moc děkuji za tipy na knihy.
OdpovědětVymazatMusím se pochlubit, že zrovna jednu ve Vašich TOP-Suleika Jaouad: Mezi dvěma světy jsem četla a také mě oslovila.
Dělám přesně to samé, že si googlím více o autorovi, knize,....
Mou knihou roku 2022 a nejen loňského, byla kniha Vyměnit vodu květinám.
Více jsem začala číst i české autory: Janu Poncarovou- Podbrdské ženy , Alžběta a Nina Eugenie, Cyklista, tu mám ještě na seznamu -Herečka.
Dále Karin Krajčo Babinská- Hvězdy na cestě, Za sny ,Tsunami- právě čtu.
A mladou spisovatelku co píše detektivky - Vesnice, Stvůra a letos vyjde Vetřelec.
Tak třeba nějaká kniha zaujme i Vás!
Ilono, zdravím! "Vyměnit vodu květinám" je i kniha roku mojí maminky. Mám ji ve čtečce, dobře tedy, to je přesně to pošťouchnutí, že by se měla dostat do popředí. :) A knihy Jany Poncarové jsou taky fantastické. Obdivuju, jak naskočila do psacího vlaku, našla se v tom, vypnula pochybnosti a jede - nevím, jestli jste viděla, měla jsem tady s ní rozhovor právě o psaní a o jejích knihách? Děkuju moc!
VymazatMě by tedy zajímal ten Hamnet, toho bych si ráda přečetla... stojí za to? :)
OdpovědětVymazat