SROVNÁNÍ: Kolik stojí nákup v USA v Malajsii?
Přinesla jsem ze supermarketu jednu střední papírovou tašku a v ní obsah za – 88 dolarů! Musím říct, že ta cena mě u pokladny naprosto odrovnala a šokovala i B. Odvykli jsme si, nebo se tak dramaticky zdražilo? Zrovna když jsme byli v USA, psal Washington Post, že ceny potravin vzrostly v uplynulém roce nejrychleji za 43 let – ovoce a zelenina zdražily v USA o 8%, pečivo a cereálie o 14%, máslo a mléčné výrobky až o 26%. Už tak drahému supermarketu Whole Foods se v USA začalo přezdívat "whole paycheck", jelikož tam za větší nákup necháte celou výplatu. (V Americe dostává většina lidí výplatu rozdělenou, a to každý druhý týden.)
Ale pochopitelně jsme si odvykli. V Malajsii žijeme za americký plat, ale ceny jsou samozřejmě jiné. I tady se ale zdražilo. Ovoce, zelenina a ryby mezi 3,5 – 4,5%, kukuřice a sójové boby, kterými se krmí kuřata o 11 – 13%, což zvedlo i cenu masa. (Tu vláda zastropovala u kuřecího masa na 9.40 ringgitů za kilo, tedy na 51 Kč.)
Přivedlo mě to každopádně k nápadu nakoupit v USA i v Malajsii stejné nebo podobné položky a nechat vás nahlédnout, kolik co stojí na opačných stranách světa. O cenách ve Whole Foods jsem už mluvila, v supermarketech typu Safeway nebo Giant bývá v USA levněji, ale často tomu odpovídá kvalita potravin. V Malajsii zase zaplatíte hlavně podle toho, kde žijete, kde nakupujete (v hlavním městě a na ostrovech to bývá víc, taktéž v naší čtvrti Ampang, která je plná expatů a kde jsem pořídila nákup níže) a co nakupujete. Například krabice pomerančového džusu může stát od 30 Kč do 130 Kč podle toho, jestli pochází z Malajsie, Singapuru, Austrálie nebo je dovezená až z USA a podobné je to vlastně u všeho dalšího zboží. Drahé jsou mléčné výrobky. Kilo kvalitního jogurtu stojí 165 Kč a víc, stejně jsou na tom víceméně všechny sýry a také uzeniny, které v převážně muslimské zemi kupujeme ve speciálních non-halal sekcích. Dobrou šunku (4-5 plátků) málokdy koupím pod 90 Kč, půlkilový balíček slaniny vyjde na 300 – 350 Kč. Pokud nakupujete, vaříte a jíte lokálně, řekla bych, že cena průměrného nákupu se vám sníží na polovinu nebo dokonce na čtvrtinu.
Pojďte se na to podívat blíž. Toto jsou účtenky za moje nákupy v USA a v Kuala Lumpur:
Já se obávám, že tohle srovnání nemá příliš vypovídací hodnotu právě proto, že v Malajsii nemáte tamní plat a možnosti. Je možné, že s tamním platem by člověk pociťoval naprosto stejné zdražení nebo ještě větší než v USA. Je to prostě hodně komplexně provázané. A expaté mají vždy výhodu, pokud se svým platem jdou pracovat do země, kde je pro ně levněji, než naopak. Na druhou stranu, těžko říci, Malajsie musí být taky dost drahá země, co do pořízení bydlení atd.
OdpovědětVymazatAno, a to byl cíl - spíš ukázat, proč se tady lidem ze západu dobře šetří a dobře žije, protože v případně amerického nebo evropského platu v dolarech či eurech je tady skutečně o dost levněji než v domovině.
Vymazat