Jsou moje děti "zlobivé" pouze v Česku?
Minulý týden jsme byli v pekárně za rohem našeho domu. Moje děti jsou energické, nesedí v klidu, natož s rukama v klíně, nemluví šeptem. Listují tam a zpátky v jídelním lístku, hrají si s ubrousky, příbory, Oliver je fázi, kdy chce všechno dělat sám: jíst a drobit, napít se vody, která mu samozřejmě ukápne na tričko, načež si ho okamžitě začne vysvlékat a spustí, když mu to nedovolím. Vedle nás byl v tu chvíli manželský pár. "Děti! Legrace s nimi, že?" prohodila paní anglicky a oba se chápavě usmáli. Za skoro dva roky v Malajsii jsem nezažila jinou reakci. A prakticky stejná bývala i v Turecku. Moje děti tam byly prostě děti, malí lidé, zákazníci, v mnoha podnicích vítaní hosté, kteří spolusedící nijak neobtěžují a personál jim věnuje speciální pozornost – má pro ně připravené pastelky, věnuje jim sušenku navíc a podobně.
Když jsme byli minulý měsíc v USA, byl přístup k dětem podobný. Nemám na mysli přehnaně pozitivní reakce, kterými jsou Američané proslulí. Spíš fakt, že akceptují přítomnost dětí jako něco běžného, a pokud ne, je to jasně dané (v USA jsou hotely, restaurace, otevřené střešní bary, kam děti nesmějí a nikdo to nerozporuje) nebo schytáte nanejvýš kyselý obličej.
To v Česku, jak jsem si zkusila letos v červnu, nemůže člověk vyrazit s dětmi ani na nákup potravin, aniž by se to obešlo nejen bez obličejů vyjadřujících, jak hrozně potomci ostatní obtěžují, ale hlavně bez polohlasných komentářů, jací jsou to nevychovaní spratci, když se chovají úplně stejně jako kdekoliv jinde – prostě jako děti. A matka neschopná matka, když si je nedokáže zpacifikovat. "To je ale zlobivý chlapeček. Podívej se, jak škaredě řve," nabádala jedna babička svoji vnučku v supermarketu, aby si všimla mého Olivera, terorizujícího okolí tím, že nechtěl opustit obchod. Pochopitelně polohlasem, aby se ujistila, že to slyším.
Uvědomila jsem si, že zatímco v Malajsii nebo v Americe vůbec neuvažuju, jestli děti někam vezmu, a dokonce v extra tašce nosím omalovánky, pastelky a magnetické "Žebříky a hady", protože chodíme pořád někam (a ano, klidně tam malujeme nebo na stole házíme kostkou), v Česku jsem kluky většinou radši nechala doma. Taky proto, že už po návštěvě supermarketu jsem byla vystresovaná a měla náběh na to, abych dbala na onu bájnou "poslušnost", kterou v Asii spíš rozporuju, a peskovala je za chování, které bych tady přešla jakožto běžné dětské. Protože ho tak vnímá většina.
Už v Turecku mě napadlo, jak je to možné, že tam berou děti jako požehnání a dar, vědí, že jejich chování samozřejmě nebude stoprocentní, protože se ho teprve učí, a přesto z toho nemají cukání ani zábrany vzít je úplně kamkoliv? V Malajsii si, obzvlášť teď, po návratu z Čech, říkám totéž. Nejspíš je to tím, že když děti v takovém prostředí vyrostou, logicky ho pak jako dospělí vytvářejí.
Mumshaming, mumshaming, to Cesi dokonale umi. Ja mam trochu tip, ze to souvisi s dlouhou materskou. Matkam je prece dan takovy luxus byt s detmi doma, cela spolecnost jim to skrz socialni davky plati, tak at je vychovaji a az to budou mit jakz takz hotove, teprve pak at je vodi mezi lidi. Mimochodem v CR je strasne normalni se vyjadrovat ke vsemu, co matka dela, casto polohlasem, ale casto je to i tema hovoru mezi kamaradkami, a neni to jen "drbani". Kdyz jsem si na mumshaming dala sama sobe cileny zakaz, byla jsem prekvapena, kolik hluchych mist se mi v konverzaci s lidmi objevilo...
OdpovědětVymazatEva
VymazatMumshaming, krasny vyraz, neznala jsem ho. A i v clanku, opet, zase se ho dopoustela zena. To tak snadno zapominame? Kde je solidarita? Kdyz uz te mamince nemuzu pomoct, drzim pusu a aspon se na ni usmeju. Ovsem pozor, naprosto respektuju prostory, kde jsou deti vyslovne a predem oznamene nezadouci!
OdpovědětVymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatMám stejně pozitivní zkušenost s dětmi v restauraci z USA a stejnou, ne příliš dobrou z ČR. I když i v Česku už se tohle mění. Minimálně přibývá podniků, kde s dětmi počítají, mají dětské židle, třeba i ty pastelky nebo dětský koutek. U nás v Anglii je situace podobná té v Česku. Na děti jsou tu sice často připravený, ale že bych viděla nějaké upřímné porozumění nebo dokonce nadšení, to teda vážně ne. Ale je pravda, že jsem se nikdy nesetkala s nějakým negativním (polohlasným) komentářem, ze strany personálu, i ostatních hostů. I tak jsme to ale vzdali, do lepší restaurace s celou rodinou jdeme opravdu zcela výjimečně. Za ty nervy a ostudu(?) nám to nestojí. Než děcka dorostou, nezbývá nám asi nic jiného než mekáč, restaurace v IKEA a kafe s sebou vypité na hřišti nebo aspoň před kavárnou. :(
OdpovědětVymazatOstudu ... to je přesně, co mě pořád napadalo v Česku. Ale tady v Malajsii to vůbec neřeším. Na druhou stranu, musím říct, že úplně bez zábran se taky nechovám: vím, že moje děti jsou energické, neposedí, restauraci si neužívají, pokud nemají iPad (pastelky a jiné věci vydrží tak 5 - 10 minut), takže do lepších podniků nebo takových, kde mám pocit, že se to nehodí, je neberu ani tady. Tím pádem se nám ale hodně proměnil repertoár, protože my s B. vlastně nikam bez dětí nechodíme. Takže když jdeme ven, je to pořád brunch, pizza, pekárna anebo stánky venku, které mají výhodu, že hluk se ztratí v tom ruchu dopravy. :) Děkuju za komentář a omlouvám se, že jsem si ho nevšimla.
VymazatMimochodem, ilustrační fotka k článku je krásná. Moc vám to tam s kluky sluší, jste kočka!
OdpovědětVymazatJééé moc děkuju! Já jsem tenhle komentář úplně propásla. Pardon! :)
VymazatA co teprve jizda mestskou dopravou! Nejvic komentaru z me zkusenosti maji bohuzel starsi zeny. Od nich by spis clovek cekal porozumeni, chlacholive slovo. Naopak. Vivat zlobive deti!
OdpovědětVymazatJojo, tak to máme stejný postřeh. Bohužel.
Vymazat