Návrat do USA, návrat do minulosti?
V Česku bylo dost věcí pořád ještě ve fázi bouřlivého rozvoje, a tak mě všechno v Americe fascinovalo. Letiště byla obrovská, zboží plné regály, běžci na pláži v Santa Monice vypadali všichni jako z Hollywoodu, univerzitní kampusy byly jako z jiného vesmíru, v Seattlu už měli lidé první iPhony.
Když jsem se sem v roce 2013 přestěhovala, část fascinace setřásla všednodenní realita, další část fakt, že doba se zásadně (z)měnila. Kousek obdivu ale pořád trval.
Když jsem do Ameriky přijela teď po dvou letech izolace z Kuala Lumpur, zbytky fascinace střídá opačný pocit. Z hypermoderních, architektonicky vypilovaných letišť v Kuala Lumpur a Tokiu jsem přistála v betonovém koridoru se špinavými koberci, odpadky poházenými kolem přeplněných košů a věčně zapnutými televizemi s moderátorkami, co mají obočí vytažená do půlky čela. Připadám si jako na výletě zpátky do minulosti. Zejména v kontrastu s Asii se zdá, jako by Spojené státy poslední dvě dekády spaly, a s výjimkou pár míst se ještě neprobudily. Infrastruktura je stará. Hotely a služby předražené, a přitom na snídani servírují vajíčka z prášku a ovesnou kaši na papírový talíř nebo do polystyrenové misky, vodu na čaj si musíme "uvařit" v předimenzované mikrovlnce, dětská trička peru v pračkách velikosti menších bytů, které rozlišují jen cold, warm a hot vodu, vytřesou z nich pot, ale už ne cákanec od jogurtu.
Všechno je pořád obrovské, zejména odpadkové koše a lidé, je toho moc a optikou roku 2022 je to kýč a hlavně strašlivé plýtvání.
Když jsme byli minulý pátek v ZOO v Ohiu, údajně jedné z nejlepších ve Spojených státech, evokovalo mi to spíš nevkusný zábavní park, než domov pro zvířata. U rejnoků, vedle nichž stál další z mnoha automatů na pamětní mince a další obrovský obchod s plyšáky, tričky a kýčovitými rejnočími hrnky, kde vám samolepku vloží do igelitky, mě to regulérně rozbrečelo.
Nejen ti rejnoci. Ale celé to retro, ve kterém se navíc vůbec nezdá, že by lidem docházelo, jak dlouho si zdřímli a že možná zaspali a pořád zaspávají něco hodně podstatného.
Jani, mela jsem podobny pocit, kdyz jsme pred par lety leteli z New Yorku do Singapuru, rozdil tak 200 let dopredu, alespon co se tyce infrastruktury, cistoty, socialnich rozdilu akceptovanych spolecnosti...
OdpovědětVymazatPoprve jsem byla v USA taky na vylete ze Singapuru, takze jsem tam ten wow efekt z budoucnosti v USA nikdy neprozila.
Zaroven si myslim, ze ten US vizual trochu klame a neni nutne mit nejblystivejsi budovu na to, aby se v ni odehravaly nejzajimavejsi veci.
US ma dle meho nazoru zvlastni schopnost vzdycky prijit s necim novym, tj nejen vychovavat Gatese a Jobsy, nechat je zazarit a jeste zvlastnejsi schopnost jejich nove vynalezy jako spolecnost vstrebat (i kdyz nove vynalezy mouhou byt destabilizujici a stabilita je napr pro Cinu velmi dulezita) - i kdyz jsou v ni lide tak rozdilnych nazoru...
Moc zdravim, Eva.
Podle zakladatele Singapuru jsou pry Americani daleko vice zvykli na vykyvy pocasi nez Evropane a klimatickou krizi zacnou jednotlivci vic resit, az se zvedne cena pojisteni nemovitosti proti prirodnim katastrofam...
OdpovědětVymazatJe to smutné 😪 My tu v ČR třídíme odpad jako o život, čtyřenná rodina máme pouze 20 litrů netříděného odpadu týdně, jen jedno auto, jezdíme většinou autobusem... Ale jak to popisujete v globálním měřítku to vlastně ztrácí smysl 😪😪😪
OdpovědětVymazatAno, vždy při cestě do USA si říkám, já chodím na trh s látkovými pytlíčky a tady tchýně snídá na papírové talířky, protože je líná pak zapnout myčku...
VymazatJani, já byla v USA v roce 2010 a 11a bylo to super, ani ty snídaně v hotelech mi nepřišly tak strašné (až na to kafe). Ale nejen ty teď sdílíš, jak to v USA vypadá a overusage plastů a všechno okolo je teda fakt děs a já jsem v úžasu, jak je možné, že my "blbci" v Evropě třídíme jak diví, jíme z keramiky a i na fesťácích jsou všude vratné kelímky, když jedna z největších zemí světa dělá přesný opak. Takhle tu planetu teda nezachráníme!
OdpovědětVymazatJani, úplně Vaše pocity chápu, taky bych asi brečela. Je mi z konzumu, který přerostl do takových obřích rozměrů zle... A říkám si, kam se to ženeme ...
OdpovědětVymazat