Svoboda není jenom cesta v souladu s duší, je to cesta osmi miliard lidí na planetě
Zdá se, že svoboda je hlavně o tom mít příležitosti, práva a vhodné podmínky pro sebe sama. Z mnoha příspěvků, které čtu, vychází svoboda jako osvobození od systému a osamocený existenciální triumf. Odmítání zdravotního a jiného pojištění, potažmo lékařské péče, školního vzdělávání, cestovních regulací a zásahů do vlastního těla a mnoho jiných si ale můžeme obhajovat jen pokud zapomeneme na toto. Ano - za chvíli nás bude na Zemi osm miliard. Není možné vyhovět každému. V historii to bylo, je a pravděpodobně ještě bude právě určité omezení individuálních svobod na úkor většiny a z něj vyplývající možná spolupráce, co nás dovedlo k dnešní bohaté společnosti včetně faktu, že se proti ní můžeme bouřit.
Nemám jasnou odpověď na to, kdy jsou nastavené podmínky ještě rozumné a kdy už jsou za hranou.
Hledám je v sobě pokaždé, když tady v Malajsii vejdu do budovy, a musím se čárovým kódem zaregistrovat do aplikace – jméno, telefonní číslo, ukázat očkování, změřit si teplotu. Je to ještě smysluplný dohled? Nebo přílišný? Pocitově samozřejmě linii, za kterou by stát lézt neměl, nějak vnímám, ale i moje pocity se mění – v čase i s ohledem na společnost, ve které se pohybuju.
Konzistentně podezřele se však dívám na každého, kdo jednoznačné odpovědi má, a dokonce z nich Česku a světu předpovídá totalitní budoucnost.
Rozkročenou mezi tři kontinenty žijící většinu času v bývalé britské kolonii, dnes značně autoritářské Malajsii, v jejíž kultuře je společnost silně nadřazená zájmům jednotlivce, mě udivuje hlavně ta hysterie, podle které se doma řítíme do záhuby, a tak je třeba bojovat proti – čemukoliv, co zavání dohledem, doporučením nebo nařízením. Každé individualistické cesty v souladu se svou duší, která hlásá zodpovědnost a respekt, ale v reálu nebere ohled na nikoho jiného než na sebe a svoji rodinu, se bojím víc než virů, očkování, klimatické krize i předpovídané totality.
Tohle koluje po sítích. Slova v obrázku. |
Wow, jeden z nelepsich a nejdulezitejsich prispevku. Bohuzel to asi cte jen mensina tech, kterych se to nejvic tyka.
OdpovědětVymazatJano, hezky pozdav do K.L. z sediveho Nemecka.
Dagmar, i Vám! Děkuju!
VymazatJani, jak to děláte, že dokážete každé téma tak obdivuhodně uchopit? A zejmena toto!Souzním s naprosto každým slovem tohoto článku. Ale já s vašimi příspěvky souzním vlastně dlouhodobě:) Pavla
OdpovědětVymazatPavlo, děkuju. :)
VymazatKrásně, stručně a jasně. Plně souzním. Katka
OdpovědětVymazatDěkuju. :)
VymazatJano, už jste se i prosím někdy ptala, jak velký ohled na zbývajících 8 miliard bere těch několik málo mužů, kteří vládnou mantrou kapitálu?! ;)
OdpovědětVymazathttps://www.oxfam.org/en/press-releases/ten-richest-men-double-their-fortunes-pandemic-while-incomes-99-percent-humanity
S pozdravem, alena
Aleno, ptala. Ale na základě tiskové zprávy ani jiných mediálních výstupů na to odpověď nenajdu. Něco lze usuzovat z jejich filantropických aktivit, ale myslím, až ani o těch média nevědí všechno. Děkuju!
VymazatAleno, jaké konkrétní kroky byste udělala na jejich místě?
OdpovědětVymazatDnes, zítra, za rok?
Eva.
Co bych dělala na "jejich místě"? :-)) pokud zohledním Vámi uváděné časové rozpětí a s ním i zcela mizivé riziko související se změnou současného politického systému, tak nejspíše, pokračovala dále již v započatém díle.:) Pravda, na Mars si letos zřejmě ještě nezaletím, s pokorou tedy přijímám fakt, že do vesmírných výšin dostanu zatím jen své zisky a má impéria budou dále expandovat do takových rozměrů, že by se za ně nemusela stydět ani samotná Mléčná dráha.
VymazatNásleduje businnes dinner, kde ještě předtím, než se s kolegy z nadnárodních společností pořádně rozšoupneme, nejdříve diskrétně sladíme praktiky kolem převodů peněz z investičních aktivit do daňových rájů a že jsem z nich na daních v ČR nezalatila ani korunu, by pro vás Evo, snad také nemělo být žádným překvapením.
zdravím, Alena
Aleno, v jejich započatém díle pokračujeme přece všichni. Nebo vy nepoužíváte vůbec nic z toho, co vlastní a provozují? ... Dobrá zpráva je, že svět opravdu není tak černý, jak to vypadá z mediálních titulků. Doporučuju třeba knížku "Faktomluva" nebo některý z posledních článků na téma, co přinese jeden výlet miliardáře na oběžnou dráhu nám všem. Není to vůbec špatné čtení. Nepopírám, že převody peněz a jiné věci existují, ale jiná perspektiva dává minimálně naději. Třeba na to, že do pár let zcela zmizí hladomor, na který se donedávna umíralo. Což při neustálém populačním růstu vážně není špatná prognóza.
VymazatA otázka Evi mi přijde zcela relevantní. Co byste dělala? Jaký třeba jeden krok, který by vyhovoval aspoň většině? ... Protože já doopravdy nevím. A ze země, kde žije pohromadě mnoho kultur světa jen s obdivem sleduju, jak je existence celého světa křehká ... Jana
VymazatAleno, já to nemyslela vůbec ironicky nebo špatně. Stejně jako Jana se ptám, jaké by byly vaše kroky, pokud byste měla jejich prostředky, ale svůj vlastní mindset, tj záleželo by vám na společenských nerovnostech.
VymazatEvo, nemyslíte, že na společenských nerovnostech nezáleží ani občanům, jichž se situace přímo dotýká?
VymazatJinak by dnes střední třída nebyla tam, kde je. Je to právě ona, kdo je poraženým za uplynulá desetiletí.
pozdrav a hezký den všem, Alena
Otázka Evy! :) Moc se omlouvám, vůbec nechápu, jak se mi tam vloudilo I.
OdpovědětVymazat