9 otázek, které jsou lepší než "Jsem dobrá máma?"
Sebereflexe je pro mě velké a důležité téma, kompas, hlavně když nevím, kde je sever. :) Ovšem odpověď pochopitelně nikdy nevím, protože co je to "to dobře"?
Pokud se chci doopravdy něco dozvědět, musím se sama sebe ptát jinak. Nedávno jsem dočetla krásnou knížku "Klidná výchova k disciplíně", kde autoři navrhují tyto otázky, kterými občas zrevidovat své rodičovství:
- Mám nějakou výchovnou filozofii?
- Funguje, co dělám?
- Mám dobrý pocit z toho, co dělám? Pomáhá mi můj výchovný přístup, abych si děti užívala, nebo se častěji biju do hlavy, že to či ono jsem mohla a měla udělat jinak?
- Mají děti dobrý pocit z toho, co dělám, chápou mě a cítí moji lásku?
- Jaká sdělení dětem předávám? Neberou si spíš nežádoucí ponaučení, třeba že poslechnout je důležitější než naučit se dobře rozhodovat?
- Nakolik můj přístup připomíná přístup mých rodičů? Neopakuji staré vzorce? Nebouřím se proti nim?
- Podaří se mi tímto výchovným principem někdy docílit, aby se děti například upřímně omluvily – nejen proto, že jsem jim to řekla, ale že to samy cítí?
- Umím se dětem omluvit za svoje jednání, když udělám chybu?
A za sebe jsem si doplnila ještě jednu:
- Jsem ke svým dětem milá, volím chování, jednání a taková slova, která používám před dětmi jinými, před našimi přáteli nebo před lidmi, které potkávám v rámci práce?
Až příliš často nám dospělým totiž záleží na tom, zda jsme milí k cizím lidem a mnohem méně na tom, zda jsme milí ke svým potomků.
Já se u toho taky často přistihnu. A tak se – i tímto postem – snažím připomínat si, že to jde i jinak.
No jo, ale když si člověk u některých otázek řekne, že ne, tak co s tím? :)
OdpovědětVymazat