Naše hybridní Vánoce, každý rok v jiné cizině
Z dětství znám typické české Vánoce, které pro mě a bratra pečlivě připravovali rodiče. Jako děti jsme od poloviny listopadu sledovali, jestli se nad naším domem objeví červánky, což znamenalo, že "peče Mikuláš" a peče pro nás – nádhernou, pečlivě sněhem a lentilkami ozdobenou perníkovou chaloupku. Speciálně po letošní tragédii, kdy jsem nedokázala dát dohromady předpřipravenou chaloupku z Ikea, aby držela pohromadě déle než dvě minuty, vůbec netuším, jak to moje máma dělala – před chalupou byly dokonce papírové postavy a z komína "kouřila" vata! Také ostatní věci rodiče pečlivě inscenovali – jako děti jsme psali dopisy, které přes noc zázračně mizely, o Štědrém večeru jsme rozkrajovali jablka, pouštěli lodičky ze skořápek ořechů, zpívali koledy a s babičkou a dědou chodili na procházku do hájku, zatímco rodiče strojili stromeček, nosili pod něj dárky, máma dělala salát a smažila kapra. Byly to nejkrásnější Vánoce, co znám, a moc bych chtěla, abych je takové mohla mít i se svými dětmi. Jenže můj muž vyrostl v úplně jiné kultuře. Stromeček se tam zdobí většinou na Den Díkůvzdání, Štědrý den je klasický pracovní, dárky nosí Santa Claus a rozbalují se pětadvacátého ráno v pyžamech. Advent v jeho rodině nikdo moc neprožívá, cukroví se nepeče, z prskavek nebo františků se většině Američanů, co žijí v dřevěných domech a bytech, ježí vlasy hrůzou z možného požáru. Americké zrychlené pojetí Vánoc je pro mě jedno z největších zklamání, co jsem ve Spojených státech zažila. Co tím chci říct, že každý máme úplně jiné vzorce, které si neseme ze svých rodin, a oba si automaticky myslíme, že jsou to ty správné. B. by nejradši strojil stromeček na konci listopadu, já až na Štědrý den. On nechápe, co pořád stresuju s adventním věncem, cukrovím, proč pálím svíčky, obsesivně sháním rybu. Těším se na to všechno a dělám to hrozně ráda, ale potom mě samozřejmě mrzí, když to neocení. Nehledě na to, že v cizí zemi je s tím dvojnásobné množství práce, obzvlášť v těch muslimských a speciálně ve chvíli, kdy se do nich člověk nastěhuje šest týdnu před Vánocemi.
Co je mi asi nejvíc líto, že jak nikde nemáme stálý domov, naše Vánoce nikdy nemají úplně tu správnou vánoční atmosféru a je to takový hybrid všeho a zároveň vlastně ničeho pořádného. Mikuláše jsme letos přeskočili, protože tady v Malajsii samozřejmě žádný nechodil. B. ani neregistruje, že by se něco takového mělo slavit, já jsem ale dětem malinké dárečky dala: Benjamín, který má 7. prosince jmeniny (ani tohle B. neregistruje, protože Američané jmeniny nemají), dostal plavecké brýle, protože velmi dobře plave a k Vánocům dostane plavecký kurz, Oliver zeleninové sušenky na prořezávání zubů. Chaloupku jsme koupili společně v Ikea jako oslavu Adventu, ale protože se nám nepovedla slepit - a i kdyby povedla a stála, stejně by nám ji do rána spořádali mravenci - nakonec jsme perník snědli druhou adventní neděli.
Se stromkem jsem to letos málem prokaučovala. Poměrně rychle jsem sice zjistila, že živé stromky prodávají v Ikea a také v jedné floristice, jenže jak jsem z domova zvyklá, že stromeček nosí a zdobí Ježíšek, a taky jak je tady vedro a měla jsem obavy, že by nám nevydržel, plánovala jsem ho koupit "natajňačku" až poslední adventní pátek. To už se mi všude skoro vysmáli. V Ikea stromky vyprodali už na Mikuláše a na všechny ostatní vánoční věci měli týden před svátky osmdesátiprocentní slevy. Tady už totiž propagují Čínský nový rok. Pohádková idylka o stromečku, který zdobí Ježíšek, se neukázala jako dobrý nápad i z toho důvodu, že prakticky celý prosinec čelím dotazům, jak je možné, že stromek už všichni mají (letos ho má už měsíc ozdobený i spousta evropských expatů, které jsem tady poznala; zdobili ho kvůli dětem, aby měly v tomhle těžkém roce bez školních kontaktů a besídek radost) a jestli ho my budeme mít taky a kdy. Nakonec mě se stromkem zachránil čínský Amazon - Lazada. Stromeček přišel dnes dopoledne (23.12.) a ozdobili jsme ho všichni společně jako pomoc Ježíškovi a Santovi, kteří nestíhají, ozdoby nám půjčili hodní sousedé. Poté jsem koukali na Grinche, teď děti zalehly a těší se na zítřek a na pátek.
Zítra ráno půjdeme plavat, do akvária nebo do malinké zoo, kterou máme nedaleko domu. K večeři udělám lososa a bramborový salát. Pak se kluci půjdou projít kolem domu, já strčím pod stromeček dárky, rychle se k nim připojím a když přijdeme z procházky, budeme rozbalovat, koukat na nějaké pohádky, nejspíš v angličtině, protože česká DVD mám stále někde na moři (nebo víte někdo o nějaké streamovací službě s Popelkou, Čerty nejsou žerty a jinými?), sedět u stromečku, prohlížet si fotky, co jsem dneska konečně roztřídila do alb – zatím v počítači a vzpomínat, co všechno jsme letos zažili. Pak zavoláme babi, dědovi a strýcovi do Dražovic, pak babi, dědovi a tetě do Ameriky a půjdeme spát, teda děti půjdou spát, já si snad budu ještě dlouho číst u rozsvíceného stromečku, a budeme se těšit na Santu následující ráno. Přijde? Přinese vlak?
Užijte si Vánoce přesně takové, jaké si je přejete.
Já zavírám počítač a jdu si pustit Lásku nebeskou. :)
Jani, přeji Vám i celé rodině krásné svátky! Slavení Vánoc v Malajsii musí být náročné z hlediska toho chystání, ale skvěle jste se s tím poprala a Benjamínek s Oliverkem budou mít určitě velikou radost <3 Až budou větší, určitě ocení, jak skvělou mámu mají - takovou, která se dokázala přizpůsobit v každé zemi a dopřát jim to nejlepší co mohla.
OdpovědětVymazatJá letos slavím první Vánoce v Americe, až na vyjímky mi nic ze zdejších zvyků nevadí. Osobně mi dokonce vyhovuje mít stromeček nazdobený už před Vánoci, protože mi to navozuje vánoční náladu a důvod proč se těšit - v ČR mě vždycky mrzelo že se zdobí 24.12 a pak už je usychající stromeček jen připomínkou toho, jak hezké na to Vánoce bylo. Jediné co mi v USA dělá problém je smířit se se Santou a rozbalováním až 25.12 ráno v pyžamech, na to si nedokážu nějak zvyknout a vadí mi to. Zatím nemáme děti, takže to nějak neřeším, ale mrzí mě, že v budoucnu děti nebudou mít to večerní překvapení s prskavkama, v hezkém oblečení... Pyžamové rozbalování mi prostě nedává smysl! :)
Jinak jsem Popelku a pár českých pohádek našla na Netflixu.
Kim, moc děkuju a dodatečně hezké svátky a hlavně PF 2021! Ať je radostnější pro všechny. A co se týká Santy, ano, přesně, ta večerní atmosféra mi přijde kouzelnější. My to měli napůl, vyšlo obojí, Ježíšek i Santa, jsem moc ráda. Jinak pohádky jsem nakonec našla na YouTube - je to šílené, ale včera jsem si tam oživila dokonce Macha a Šebestovou. A opravdu hodně jsem se nasmála. :) Moc zdravím!
VymazatJa vas velmi rada citam a toto, co napisem dalej, vobec nemyslim ako nejaky "hejt", skor ako taka poznamka z nadhladu: Nemyslite, ze si niekedy zbytocne komplikujete sama zivot? Alebo zbytocne nevzdychate nad vecami, ktore su pomerne jednoducho riesitelne?
OdpovědětVymazatSamozrejme, obcas si clovek potrebuje len ulavit a nepoznam vas osobne, takze mozno blog pouzivate na takyto ventil a v realite drzite svoj zivot vo vlastnych rukach. (Je to uplne v poriadku, ak to tak je, kazdy potrebujeme obcas pustit taketo myslienky von :))
Ale ak to tak nie, co sa aj mne v zivote v minulosti stavalo, ze som mala pocit, ze nie som dost, ze to co robim nie je dost... Zrazu som sa zacala zamyslat nad tym, co je mojou skutocnou motivaciou a co je skutocne dolezite a ci to takto je lebo okolnosti alebo len zo zvyku.
(Dalej budem pisat najma o Vianociach, ale aplikovatelne aj na ine - napr. co vam brani sa kazdy vecer sa ist prejst, zabehat si, dat si kafe... po tom co sa B. vrati z prace a naveceria? Ano, pre neho to bude drsne mozno prvych par dni, tyzden - ale prave mu to aspon vybuduje empatiu k vam a co zazivate cely den, viac vas doceni.)
Musim mat na stedru veceru kapra, ked je vykupeny? Mameho ho vlastne radi ako rodina? Chce sa mne vobec vysmazat miesto travenia casu s rodinou? Ak nie, tak vlastne lososove filety postacia. Potrebujem mat desat druhou kolacou ako robila moja maminka? Alebo to doma prinasalo len zbytocny stres? Nestaci jeden plech oblubenych?
Tradicie su tu na to, aby nam pripominali veci z minulosti, ale ma zmysel ich dodrziavat, len ak nam to sposobuje radost alebo ide o lekciu z minulosti, na ktoru by sme nemali zabudnut. Nie su tu na to, aby nas zotrocovali.
A ked uz mat vianocne tradicie, dohodnite sa s B. na nejakych par, ktore su pre vas oboch prijemnym kompromisom, a v tych par ostatne konzistentny. (A pokojne budte kreativny, kto hovori ze stromcek nemoze doniest Mikulas? :))
Deti aj tak najradsej budu spominat na to pokojne, zabavne, dobre. V dospelosti im postaci jedna konzistentna tradicia, nech je to aj len to ze 23. vecer pooblizuju varesky od cesta pri nejakej milej ceskej rozpravke - a to im bude krasne detske sviatky pripominat vzdy. Vianoce im nespravi o plech cukroveho navic, ale smejuci sa uvolneni rodicia na gauci :)
AS
Určitě komplikuju! :) Takže to beru. Prvně se mi chtělo napsat, že si ho komplikuju jen do té míry, do jaké sama chci, protože věřte mi, spoustu věcí, které nechci dělat, fakt nedělám. Ovšem když se nad tím zamyslím hlouběji, máte pravdu v tom, že je pořád dost věcí, které dělám třeba proto, že jsem tak zvyklá, dělá je tak maminka, mám pocit, že se ode mě očekávají/nemůžu si dovolit a podobně ... Prostě ty "staré" vzorce, nad kterými se člověk už ani nezamýšlí, protože jsou v něm tak dlouho, že si ani neuvědomuje, že by možná stály za přehodnocení. Takže děkuju za "nakopnutí" přemýšlet i tímto směrem. :) A ano, blog je do jisté míry ventil. Místo, kam si uložit hezké vzpomínky, věci, knížky a taky autentické pocity i pofňuknutí. Nechci ty negativní schovávat, protože patří k věci a ke mně, tohle jsem prostě já v roce 2020. Beru to jako dobrou sebereflexi, ačkoliv zpětně se možná budu tlouct do hlavy: jak jsem mohla řešit takové hlouposti? :) (Podobně jako se tluču dneska, když najdu nějaké svoje deset patnáct let staré psaní.) Moc vás zdravím a děkuju za komentář. Jana LeBlanc
VymazatDíky za milé vyprávění, Jano. Připomnělo mi to dobu, kdy jsem žila v Nizozemí a naše první Vánoce. Také jsem tehdy měla "štěstí", že jsme se tam přestěhovali 6 týdnů před Vánoci (a po čtyřech letech nám to při návratu do vlastni vyšlo úplně stejně, stěhovali jsme se opět před Vánoci). Děti jsme při příjezdu do NL tehdy ještě neměli, ale jsem na vánočních tradicích závislá a miluji je. Proto jsem chtěla mít české Vánoce pro sebe a manžela. Dnes jsou z toho veselé historky k pobavení. Vzpomínám, jak jsem sháněla marně kapra a nakonec vyhrál žralok, protože kapra měli v Rotterdamu v jediném specializovaném obchodě a byl dražší než losos, žralok i tuňák. S úsměvem vzpomínám, jak jsem prošla ve čtvrti, kde jsme tehdy dočasně bydleli v hotelu, asi desítku masen, abych se nakonec před tou poslední rozplakala. Psal se rok 1990, na západě jsem do té doby nebyla (když nepočítám jednodenní výlet autobusem do SRN hned po revoluci s deseti markami v kapse) a z vyprávění těch, kteří to štěstí měli a "byli tam", jsem si myslela, že na západě prostě mají úplně všechno. Sháněla jsem jen obyčejné řízky, které i za socialismu vždycky na našem štědrovečerním stole byly. Ani v jedné z těch masen, které jsem prošla, neměli řízek ani jediný. Netušila jsem, že náš hotel stál v muslimské čtvrti. Bylo mi 21 a s nějakými muslimskými čtvrtěmi jsem valné zkušenosti neměla. Nikdy nezapomenu památnou větu jedné milé paní, která se zajímala, proč brečím, jestli se mi něco stalo. Zněla tehdy nějak takto: "Ach děvče, když sedneš na tramvaj a popojedeš tak asi 5 zastávek ven z této muslimské čtvrti, tak tam mají nejen řízky, ale komplet vepřové v každičké masně. Hlavu vzhůru! Je to jednodušší než se zdá." Tehdy jsem to dost prožívala, ale dnes jsem za ty vzpomínky vděčná. Vše, co prožíváte, se jednoho dne promění v úsměvné historky, které si budete v rodině vyprávět. Vy to máte složitější o to, že váš manžel vyrůstal na jiných pohádkách. Psychologové říkají, že vyrůstat na stejných pohádkách je pro vztah velká výhoda. Jste ale úžasně chápající, rozhodně to zvládáte skvěle! Klobouk dolů a vše jen to nejlepší v roce 2021! Jo a nebyla bych to já, kdybych nedodala: Write on! :-)
OdpovědětVymazatMarkéto, to je tak milé! Moc děkuju! :) A píšu, píšu, co to jde, protože je hrozné, kolik toho zapomenu. A přesně jak říkáte: už teď nechápu, jak jsem mohla zapomenout tolik věcí ohledně miminka Benjamína, když mu teprve budou čtyři roky. Z jiných, které se odehrály v USA, jsou úsměvné historky už teď. A s tím výletem "za roh": to mi zase připomnělo tolik "aha momentů", kdy jsem si myslela, že je něco nezvládnutelné nebo neproložitelné a ono fakt stačilo podívat se "za roh". Děkuju, že vás tady mám a přeji hlavně zdraví do roku 2021. Ať se v něm můžeme třeba vidět? Srdečně, Jana LeBlanc
VymazatS čerty nejsou žerty by mělo jít přehrát přes Google filmy :)
OdpovědětVymazat