Žijete v zahraničí a chcete volit? Připojte se k iniciativě.
S Martou McCabe jsem se seznámila před třemi lety v Atlantě. Marta je Češka, která žije v Severní Karolíně, kde založila tzv. českou školu, kam se chodí děti českých usedlíků o víkendech učit češtinu a dozvídat se něco o českých reáliích, historii a tradicích.
Martu sleduju nejen kvůli české škole. Fandím hlavně jejímu odhodlanému boji za právo Čechů – nejen těch v USA - volit korespondenčně; tedy poštou, bez nutnosti se osobně dostavit na ambasádu. Sama bych to také uvítala. Řešila jsem možnost volit ze zahraničí opakovaně, a přestože jsem žila v hlavních městech, nebo jejich blízkosti, nikdy to nebylo nijak snadné. A to ani nemluvím o lidech jako je Marta, která by ze svého domova musela do hlavního města kvůli volbám cestovat deset hodin, a to dokonce několikrát – jednou aby se zaregistrovala do seznamu voličů a pak přímo kvůli volbě. To je pro mámu tří dětí nezvladatelné, každopádně nechce nad tím mávnout rukou. Na Česku jí záleží, nota bene právo volit je základní občanské právo. V podobné situaci jako je Marta jsou přitom statisíce Čechů. V cizině nás v současné době žije 300 – 700 tisíc, nemluvě o dalších, kteří jsou v den voleb mimo domov nebo z nějakého jiného důvodu nemohou přijít do volební místnosti.
V USA a v Evropě ano, v Česku ne
V USA se korespondenční hlasování používá dlouhé desítky let. Hodně ho využívají hlavně vojáci, diplomati a samozřejmě expati. Korespondenční volbu umožňuje i většina evropských zemí. Nějaké komplikace samozřejmě přináší, ale to každá alternativa. Zásadní problém s ní nikdy nebyl, a tak není důvod, aby nebyla přístupná i v Česku. Jenže není, přestože se o jejím zavedení mluví už patnáct let a nahrávala by jí i pandemie, která nás všechny nutí být flexibilnější. Všechny – ovšem kromě české vlády. Na podporu korespondenčního způsobu volby se objevilo už několik petic, za jednou z loňska stojí i Marta. Protože se ale stále nic neděje, pod vedením Dagmar Strakové, ředitelky České školy v Bruselu, se autoři petic spojili do iniciativy "Chceme volit distančně".
Jak by to fungovalo?
V parlamentu od loňského října leží návrh zákona ministerstva vnitra, který by měla projednávat vláda i poslanci. Na základě něj by Češi v cizině mohli volit poštou už ve sněmovních volbách příští rok. Jak by to fungovalo v praxi? Pokud žijete v zahraničí, požádali byste o korespondenční hlasování. Zastupitelský úřad v zahraničí by vám poslal dvě obálky: jednu klasickou "volební" a k ní doručovací obálku s identifikačním štítkem. Poté by stačilo vytisknout si z internetu vybraný hlasovací lístek, vložit ho do "volební" obálky a tu pak dát do doručovací obálky s identifikačním štítkem. Podepsali byste se, že jste hlasovali osobně a svůj hlas odeslali na zastupitelský úřad. Tam volební komise v den voleb po ukončení hlasování otevře všechny doručovací obálky, podle identifikačních štítků si odškrtne jména ve volebním seznamu a vhodí úřední obálky do volební schránky k obálkám lidí, co přišli volit osobně. Až poté komise otevře volební urnu a začne sčítání hlasů.
Co pro podporu korespondenčního hlasování můžete udělat?
Iniciativa "Chceme volit distančně" má v současné chvíli podporu víc než 50 krajanských organizací a krajanů z 32 zemí světa a neustále hledá další lidi, kteří se aktivně přihlásí o své základní občanské právo. "Naší snahou je vytvořit trvalý nátlak na české politiky a pravidelně jim připomínat, že chceme volit distančně," říká Marta. Svou podporu korespondenčnímu hlasování můžete vyjádřit tím, že připojíte svůj podpis na tuto webovou stránku, případně nasdílíte informace o iniciativě "Chceme volit distančně" mezi vašimi přáteli a kontakty. Anebo, pokud máte ve své síti nějakou veřejně známou osobu (anebo jí sami jste), můžete natočit podpůrné video podobně jako to udělaly osobnosti zde. Koordinátoři iniciativy taky připravují online debaty, k nimž se můžete připojit. Podívejte se sem na debatu, která se uskuteční 11. prosince. Máte úplně jiný nápad, jak distanční volbu podpořit? Ozvěte se některému z regionálních koordinátorů – třeba podle místa, kde žijete a v němž čtete tento blog. Ve většině demokratických zemí světa je korespondenční hlasování samozřejmostí. Proč by nemohlo být i u nás. Já jsem svůj podpis právě připojila.
Mila Jani, moc dekuji za informace, tohle tema me zajima jiz dlouho let. Urcite to budu sledovat dal. Preji, pohodovy 1. Advent....Dagmar
OdpovědětVymazatDagmar, děkuji. :) I Vám!
VymazatProč chcete hlasovat ve volbách v ČR,když žijete jinde a důsledky ovlivněných voleb neprožijete? Kdo jede na služební cesty,může hlasovat s voličským průkazem.
OdpovědětVymazatPoštovní hlasování tak,jako hlasování o více dnech,je zdrojem nekalostí!
Punktum.
Dobrý den. Mám české občanství, cítím se Češkou, to je jeden důvod. Druhý, že do ČR bych se jednou ráda vrátila. Zatím nevím kdy ani jestli to půjde, ale důsledky voleb přece nejsou vidět jen ve čtyřech letech následujících po volbách. A aby korespondenční hlasování nebylo zdrojem nekalostí, od toho existuje mnoho opatření. Můžete se o nich informovat u zakladatelů iniciativy nebo v debatách se zákonodárci, na které odkazuji v textu. Jana LeBlanc
Vymazat