Začátek v novém domově: Karanténa v hotelové cele
Malajsie zavřela svoje hranice 16. března. Kdo nemá malajské občanství nebo permanentní pobyt, do Malajsie od jara nesměl. A zatím stále nesmí. U nás byla situace trochu jiná, protože jsme cestovali na diplomatickou misi. I tak ale bylo dlouho všechno nejisté. Že doopravdy odletíme, jsme se dozvěděli vlastně až v polovině října, kdy nám prostřednictvím B. práce malajská vláda poslala dopis, že naší rodině je vzhledem k diplomatické misi cesta povolená. Definitivně se to ale rozhodlo vlastně až na letišti, kde nám zaměstnanci Qatar Airways detailně zkontrolovali dokumentaci a vydali nám palubní vstupenky.
Cítila jsem se v tu chvíli zvláštně privilegovaně. Jako se ostatně cítím už tři měsíce, kdy si létám po světě jako by se nechumelilo. Abych byla fér: když jsme na začátku srpna odlétali z Turecka, bála jsem se, co nás čeká. Necítila jsem se nezodpovědně, jak se mě pár kamarádů ptalo. V Turecku jsme dodržovali docela přísnou karanténu, byli jsme doma a kdyby nám to B. práce umožnila, byli bychom tam dál. Jenže to se nestalo, a tak jsme v podstatě neměli na výběr. Věřím, že jsme naším nuceným cestováním nikomu neublížili, a protože jsme už poněkolikáté negativní, jsem si jistá, že nikdo neublížil nám.
Největší strach jsem měla z letišť, ale to se hned v Turecku ukázalo jako neopodstatněné. Byla jsem za poslední tři měsíce na sedmi letištích na třech kontinentech, a tak prázdné prostory jsem nikdy neviděla, tak smutno mi při cestování ještě nikdy nebylo. Apokalypsa. Ticho, prázdno, všude mříže, zavřeno, v USA dokonce i ve Starbucksech. Koupit už nejde ani kafe.
A všichni v rouškách. My pochopitelně taky. Na cestě do Kuala Lumpur dokonce v rouškách a ochranných štítech. Nepatřím mezi lidi, kterým rouška vadí. Ale až v letadle po tolika hodinách mi došlo, jak nepříjemná je asi pro lidi, kteří ji musí nosit pořád. O štítech ani nemluvě. Byla jsem vděčná, že aspoň ten jsem si po startu mohla sundat. Je to proto, že letadla jsou poloprázdná nebo dokonce prázdná. Spojem z Dauhá do Kuala Lumpur nás letělo asi dvacet, z toho patnáct diplomatů na americkou a kanadskou ambasádu. Z nějakého záhadného důvodu jsme ale na všech letech, co jsem za posledního čtvrt roku absolvovala, tento nevyjímaje, seděli vždycky v jednom chuchlu uprostřed. Že by se aerolinky domluvily na nějakém plánovaném promořování? A propos: když dojde na to, že bychom si měli nasadit kyslíkovou masku, je nutné, abychom si nejdřív sundali roušku, říkaly letušky coby dodatek k bezpečnostním instrukcím natočeným v době, kdy se ještě mohly scházet filmařské štáby. Prázdná letadla každopádně přinášejí několik výhod: celé řady byly prázdné, takže jsme si z nich na dlouhých letech mohli udělat postele, nedošlo vegetariánské jídlo, ačkoliv jsem si ho zapomněla objednat, alkoholu bylo víc než kdy jindy a ke kávě jsem dostala místo jedné malé čokoládky rovnou patnáct.
Než jsme se vůbec rozkoukali, každý včetně dětí dostal růžový náramek se jménem a datem zahájení karantény – ten nám z rukou a dětem z nohou slavnostně odstřihnou poslední den, kdy nás znovu otestují. První testy – docela bolestivý výtěr z nosu i z krku - jsme všichni včetně půlročního Olivera zdarma absolvovali už na letišti ve speciálně zřízeném centru, kde bylo všechno, stoly a židle a odpadkové koše nevyjímaje, zabalené v ochranných látkách. Bez testů a bez roušek by nás nepustili ani ke kufrům. Ty jsme stejně dostali až po hodině a půl po všech imigračních, administrativních a zdravotnických procedurách. Jako poslední jsme se ve speciálně zřízeném centru potkali s dobrovolníky, kteří nám z košíku nabídli malou igelitovou tašku a v ní svačinu – džus, sušenku a cosi na způsob muffinu. Zpod roušky pak bylo slyšet, že nám děkovali, že jsme to zvládli a přáli "good luck". Po dvaceti hodinách cestování jsme pak konečně dostali svoje zavazadla – i když jen na chvilku. Než jsme nastoupili do auta, které nás odvezlo do karanténního hotelu, vzali si je ještě vojáci, naházeli je na jednu hromadu a před nástupem do auta je hojně postříkali dezinfekcí, včetně Oliverova kočárku, mojí kabelky a Benjamínova krtkobatůžku.
Karanténní hotel jsme si nevybrali, ale přidělila nám ho americká ambasáda. Než jsme se ubytovali, znovu nám změřili teplotu, museli jsme vyplnit dotazník s otázkami, odkud přijíždíme, na jakých letištích jsme přestupovali a jestli jsme se v uplynulých čtrnácti dnech potkali s někým, kdo byl nakažený (nebo měl podezření na nákazu) koronavirem. Recepce byla oblepená letáky s tématem koronaviru a výjimečný pocit nasazení v tažení proti pandemii dokonal portýr, který naše kufry právě vytažené z auta znovu postříkal dezinfekcí a držadla pro jistotu ještě dvakrát přetřel v dezinfekci napuštěným ubrouskem. "Vítejte v Malajsii a uvidíme se 10. listopadu," byla poslední věc, kterou nám řekl, když jsme se dopravili do čtrnáctého patra, kde jsme se na čtrnáct dnů zamkli v pokoji s odpočítáváním (1413) a s výhledem na náš budoucí byt.
#10daystogo
Toto je naše cesta přes skoro celý svět. |
Držte se a těším se na pokračování.
OdpovědětVymazat:) Děkujeme!
VymazatNase rodina mela take cestovat pracovně s manželem do KL a hledali jsme ktery hotel ma alespoň apartmanovy styl - s prackou a kuchyni kvuli miminku a mela jsem strach jak to ve dvoupokojove “cele” zvládneme. Nakonec kvuli druhé vlně covidu zůstáváme v Curychu, ale rada se dívám jak “válčíte” vy. Přeji at to rychle uteče a nezbláznite se. Aneta
OdpovědětVymazatAneto, děkuju! Ano, my naštěstí máme větší pokoj apartmánového stylu. Je tu aspoň ložnice, kde se dají zavřít dveře a kuchyň plus pračka. Myslím, že bez toho by to absolutně nebylo možné a obdivuju všechny, kde to zvládli. Já potřebuju aspoň zavřít dveře, aby se děti vyspaly, jinak bychom zaléhali všichni v osm. Jestli se sem v budoucnu vypravíte, ozvěte se! Budu moc ráda. Zdravím a ať jste zdraví, Jana
VymazatAhoj Janka...asi pekne naivná otázka-ale to Vas ani nevypustia z izby sa aspoň prejsť po chodbe? Máš môj obdiv, pretože ako prepána zabaviť deti a nezblaznit sa z toho!? Dúfam,že Vám dali aspoň "rodinné apartmán"-aby ste mali aspoň 2 pokoje-ale 2 "trucovne"��...držte sa Jana a Jakub
OdpovědětVymazatJani, ahoj! Máme trošku větší pokoj, je tu naštěstí kuchyň a pračka, jinak by to fakt asi nešlo, respektive nedovedu si to vůbec představit. Na chodbu smíme jen asi dvacet metrů od pokoje k takovému zařízení s filtrovanou vodou, jinak bohužel ne. :( Ale už se to krátí, za šest dní snad budeme doma. Moc zdravíme! Jana
VymazatJani, uff, to je jedno dobrodružství za druhým :-). Máte můj velký obdiv, že to se dvěma prcky zvládáte a ještě o tom píšete na blog. Vždycky se těším na Vaše nové příspěvky. Zvládněte karanténu co nejlépe a už se těším na to, až se začnete zabydlovat.
OdpovědětVymazatMoc děkuju! No, po třech měsících už jsem tak na hraně. :) Ale šest dní už snad vydržíme - všichni. Děkuju - i já se těším na zabydlování. :)
VymazatVubec si neumim predstavit jak zvladnout 14 dnu s 2 malymi detmi jen na hotelovem pokoji. Nocni mura. Mate aspon 2 mistnosti? Drzte se!
OdpovědětVymazatMoc děkuju! Držíme. :) Ještě 6 dní, to už snad zvládneme. Jinak máme víc místností - naštěstí. Budu o tom psát, snad zítra se k tomu dostanu. Zdravím!
Vymazat