Důležité umění dneška: vědět, kdy skončit
Nelekejte se. Zatím nemyslím s blogem, i když je mi jasné, že ho asi nebudu psát donekonečna. Chci vám dneska napsat o jiných koncích.
Dost často se tady na blogu zmiňuju o čtení, přičemž jeden z nejklikanějších článků na toto téma byl ten s tipy, jak přečíst víc knih. Zmiňovala jsem jich spoustu, ale na jeden z nejdůležitějších jsem zapomněla. Připomněl mi ho lednový newsletter spisovatele Marka Mansona, který v něm předkládá jednoduchou zásadu: pokud toho chcete víc přečíst, znamená to především víc knížek odložit na hromádku nepřečtené.
Sám Manson to dělá tak, že knihu dočte do 10% její délky a pak se rozhodne. To znamená, když má kniha 400 stran, přečte prvních 40, když 250 stran, přečte prvních pětadvacet. Pokud ho knížka nechytne, dá jí druhou šanci tím, že se pozorně podívá na obsah, vybere pro sebe nejzajímavější kapitolu, a když ani ta ho nezaujme, nemilosrdně knihu odkládá. "U filmů a seriálů děláme takovou selekci přece zcela běžně, když vypínáme televizi nebo počítač, tak proč to u knih nedokážeme? Knihy přece mají sloužit nám, ne my jim," říká. Nehledě na to, že dočítání za každou cenu nás podle něj demotivuje – čím dál pomaleji se prokousáváme stránkami, necháváme knížku ležet vedle postele, po čase s pocitem viny sáhneme po něčem jiném, ovšem s předsevzetím, že k rozečtené se musíme vrátit. No ... ono sice nejde o to, že by byl počet přečtených knih nějaká soutěž, ale že našemu čtenářskému zájmu a dobrým návykům dočítání prostě nepomáhá. Když chcete dost číst, první předpoklad je, že vás to musí bavit. A když vás to nebaví, asi máte v ruce špatné knihy.
Pro někoho jako já, kdo dokáže odložit knihu jen s velkými výčitkami svědomí, je to nesmírně náročné, nicméně osvobozující poselství. Speciálně jak stárnu a mám čím dál tísnivější pocit, jak mi v životě rychle ubývá času, považuju pilování umění vědět, kdy skončit, případně "nechávání být" (s knihou i jinými věcmi) za čím dál důležitější.
A tak mě napadla taková věc.
Jak tady pravidelně sepisuju dojmy z knih, které jsem přečetla, dávám sem dneska seznam těch, které jsem po obdržení newsletteru Marka Mansona nechala ležet. Musím říct, že pro mě samotnou je to docela překvapení. Za prvních 8 týdnů nového roku jsem nedokázala dočíst tyto knihy:
Malé ženy – Když jsem viděla, že se chystá film, říkala jsem si, že se okamžitě musím pustit do knížky, abych mohla co nejdřív do kina. Upřímně jsem se těšila, jenže styl psaní byl tak rozvleklý, nezajímavý a děj tak moralizující a patetický, holt jiná doba, jiné mravy, jiná literatura, že mě to nebavilo. Nakonec jsem své nové předsevzetí dotáhla až do takového konce, že jsem asi vůbec poprvé v životě vyrazila na film podle knižní předlohy bez toho, aniž bych prvně přečetla literární podobu. Scénář je napsaný svižně, moderně, nechybí laskavý humor a #girlpower platná i pro 21. století nenásilně vystupuje z každého dialogu. Bulela jsem jako želva už od půlky a na rozdíl od knížky nemůžu filmu vytknout vůbec nic. Dokonce jsem si říkala, jestli díky němu nedám knížce druhou šanci. Ale bojím se, že nedopadne ani ta.
Stopařův průvodce po Galaxii - Jak čtu skoro všechno, co mi přijde pod ruku, jednomu žánru jsem se zatím v životě vyhýbala – sci-fi. Proto jsem se rozhodla, že letos vykročím z komfortní zóny a napravím to. Sci-fi a fantasy je totiž typ literatury, který rozhodně nepíší a nečtou hlupáci a mě zajímalo nahlédnout aspoň do jedné hlavy, která vymyslí jakoukoliv civilizaci a stvoří jakýkoliv svět, který pak obdivují miliony lidí včetně mého B. Vybrala jsem si myslím největší klasiku na trhu, která díky Elonu Muskovi dokonce obíhá někde ve vesmíru. Ale nepomohlo to. Tohle prostě nebude můj šálek čaje – ulítlé, ztřeštěné, bláznivé, vůbec jsem tomu nerozuměla, pořád jsem se ptala, proč to autor napsal, proč to někdo vydal a hlavně jak to někomu může připadat úplně geniální? To se mě neptejte. Já jsem se po dvacáté stránce radostně nadechla, že to není povinná četba a smazala Stopaře z Kindlu.
Prostor pro duši – Vlastinu Svátkovou mám ráda, proto jsem v reakci na její rozhovor v DVTV sáhla i po její knize. Nadšených reakcí vzbudila dost, tak jsem se těšila. Dostala jsem podle mě naprosto podprůměrné deníkové záznamy plné úvahových vět o vztazích, lásce a výchově, které jsem slyšela v životě už tisíckrát, a ještě tisíckrát uslyším. Nedokázala jsem se prokousat dál než do třetí kapitoly.
A co jste naposledy nedočetli vy?
Tuhle zimu jsem odlozila On Swift Horses od Shannon Pufahl a Inland od Tey Obreht. Styl psani proste neni pro me, trochu prilis lyricky a rozvlacny.
OdpovědětVymazatVůbec neznám, přiznávám upřímně! Kouknu aspoň na recenze. :)
VymazatZajímavá úvaha s těmi 10%, něco na tom bude. Já takhle odložila jakousi detektivu od Brynzy - nejsem žádný lingvista, ale tak děsný překlad jsem jednoduše nedala. Občas jsem si říkala jestli dotyčný překladatel nepoužíval prostě jen google translator, velká škoda, děj se zdál zajímavý.
OdpovědětVymazatNo, a potom jsem odložila Geniální přítelkyně, to už jsem tu zmiňovala v nějakém komentáři dříve, tady je bohužel "chyba na mé straně". :) Věřím ale, že se k ní jednou vrátím.
Jinak já mám ráda takové uvěřitelné scifi. Pokud ale můžu doporučit (a pokud jste ještě nečetla), zkusila bych Kafku na pobřeží od Murakamiho. Já tu knížku zbožňuji, možná by Vás taky mohla zaujmout.
Kim, děkuju, zkusím! Já mám Murakamiho ráda. A vůbec nejradši mám jeho knížku o psaní. :) Jinak jsem na vás teď dost často myslela - dosledovala jsem na YouTube kurz "The Brief History of Humankind" s Hararim, zase naprosto nadšená, okouzlená, šokovaná a nechápající, jak někoho nemohla zaujmout knížka Sapiens. :)))
VymazatMám to stejně s Malými ženami, jsou v Kindlu rozečtené už od srpna a pořád jsem teprve na 5 % :D
OdpovědětVymazatHaha. :)) Tak jsem ráda! Už jsem se bála, že jsem jediná, kdo nedokáže docenit americkou klasiku. :)
VymazatMam to podobne, kdyz nezabere kniha hned, vetsinou ji nedoctu, ale davam nadeji Kim :-)), Genialni pritelkyni jsem take odlozila a po pul roku ji dala sanci a zbytek zhltla za 2 dny. M.Mansona jsem objevila na dovolene a odlozit se nedala. Ale vsemi obasnena The Snow Child od Eowyn Ivey, jsem musela vcera odlozit. Nevim proc, ale nebavilo me to. Odehrava se v Alasce ve 20tych letech.Mozna ze to bylo tim, ze jsem ji cetla v nemcine. Chystam se ted na detektivky od Jean-Luc Banalec, ktere se odehravaji v Bretagni, tak jsem zvedava. :-) Mejte se ....Dagmar
OdpovědětVymazatJojo! To mě u Mansona chybělo - že když člověk knížku odloží jednou, neznamená to, že je to navždycky. Já se teď takhle třeba vrátila ke Karlu Ovemu - viz box vpravo. V prvním těhotenství jsem ho číst nedokázala, nedokázala jsem se překlenout přes ty první stránky o smrti. Teď to vypadá, že ho zhltnu za týden, přitom situace je podobná (zase jsem těhotná, nechci číst nic depresivního), ale nějak to prostě sepnulo, že teď mi to tolik nevadí a už se hlavně hrozně moc těším na druhý díl o lásce!
VymazatZdravim Vas Jani, vyuziju prilezitosti, ze mam trochu klidu a krome komentare ke kniham bych jeste rada opozdene poprala Benjaminkovi. Hodne radosti a zdravi a pohodove szivani se se sourozencem preji :-) Kdyz jsem cetla Vas prispevek o Benjaminkovi, moc me dojal, muj syn bude slavit za necely mesic 2 roky a diky Vasim postrehum jsem si uvedomila, jake pokroky udelal on a co se vse zmenilo.
OdpovědětVymazatCo se tyka nedoctenych knih, aktualne jsem odlozila jednu - Ekonomie dobra a zla od Tomase Sedlacka. Myslela jsem si, ze to je jedna z knih, kterou bych "mela" precist kvuli urcitemu rozhledu. K pokracovani ve cteni jsem se musela nutit, nicmene jsem tech zminovanych 10% neprekousala, tak to treba jeste zkusim za nejakou dobu.
Momentalne se vsak dostavam do situace, kdy me sice v knize nebavi vse, nicmene urcita linie pribehu me zajima a tak preskacu pasaze a stranky, kde se nedeje nic, co se teto linie pribehu netyka. Toto se mi stalo v posledni dobe hned u trech knih - Cirkus Les Memoires od Petry Hulove, Biomanzelka od Viewegha a Milenec lady Chatterleyove D.H. Lawrence. Knihy samotne bych nedoporucila dal, nicmene v kazde byl nejaky stripek, ktery me zaujal a kvuli kteremu jsem cast z kazde knihy skutecne precetla.
Co bych Vam naopak rada doporucila je kniha Rybi krev Jiriho Hajicka, kterou jsem dostala od sveho tatinka. Autora jsem do te doby neznala a netusila, co od toho cekat. Nakonec jsem knihu precetla v rekordnim case, a krome pribehu o pratelsti, lasce, lidstvi jsem se i dozvedela, jake dopady mela stavba elektrarny Temelin na lidi v okolnich vesnicich.
A pokud byste chtela dat jeste sanci zanru fantasy a sci-fi, doporucim Vam knihu sedmi povidek Kouzelne Vanoce od nakladatelstvi Navrat. Knihu jsem dostala myslim nekdy v puberte a pamatuji si, ze jsem z povidek byla nadsena a ke knize jsem se vratila o lonskych Vanocich a nadseni me neopoustilo. Vazne kouzelne povidky.
Preji Vam hodne sil do nadchazejicich tydnu! Zdravi Pavlina :-)
Pavlíno, moc děkuju! A děkuju i za Benjamína a přání k narozeninám. :) Jedno letí i vašemu synovi - oslava bude za chvilku. Jinak s tím Tomášem Sedláčkem jste mě pobavila, protože jsem si vlastně uvědomila, že tohle "měla bych si přečíst kvůli rozhledu" jsem tak trochu měla i u Stopařova průvodce Galaxií. Všichni o tom pořád mluví a já to neznám?! To mi není podobné, musím to rychle napravit. Možná proto se teď plácám po zádech, že jsem to odložila, když mě to nenadchlo - tohle odložení je pro mě nesmírně velká věc. Jinak k těm pasážím: tohle psal Mark Manson v newsletteru také, že přeskakuje - někdy kapitoly, někdy pasáže a že si uvědomil, že to fakt nevadí, protože dobrých knih je strašlivá spousta a že knihy opravdu mají sloužit nám, ne my jim. Já jsem něco podobného zažila u 12 pravidel Jordana Petersona - nakonec jsem přečetla všechno, ale spousta pasáží mi připadala jako hrozný balast, který jsem jen tak přelítávala očima. Taky jsem si říkala, že kdybych je přeskočila, udělala jsem lépe. No a co se týká tipů - děkuju a přidávám na nekonečný "to-read" list. Moc zdravím!
OdpovědětVymazat