Dávat, nebo nedávat fotky dětí na Instagram?
Tento měsíc bych sem ráda nasdílela ještě jeden text, který jsem původně napsala pro časopis – konkrétně pro časopis Moje psychologie. Je o tom, jestli sdílet nebo nesdílet fotky dětí na Instagramu. Téma jsem si navrhla já a přiznávám s trochu sobeckým podtextem, protože sama docela tápu, jak se s ním vlastně popasovat.
Na jednu stranu patřím do generace lidí, jejichž internetová identita je součástí každodenního života. Sdílení čehokoliv se pro mě stalo skoro reflexem, kterému nedokážu a zatím ani nechci odolat. Celá věc pro mě dostala nový rozměr, když jsem se stala matkou a teď se znovu silně ozývá, jak těhotním podruhé. Taky toužím sdílet svou radost a doprovodit své psaní aspoň sem tam autentickým záběrem z našeho života. Protože pokud bych sem aspoň občas nic takového nedala, proč vlastně píšu a k čemu to pak je? Nepřipomínal by pak blog spíš než život Jany další lifestylový časopis s pózami? Iluzemi? Editovanou neupřímností? - A ano, nebudu vám lhát, taky miluju lajky, srdíčka a pochvaly. Kdo by ne?
Na jednu stranu patřím do generace lidí, jejichž internetová identita je součástí každodenního života. Sdílení čehokoliv se pro mě stalo skoro reflexem, kterému nedokážu a zatím ani nechci odolat. Celá věc pro mě dostala nový rozměr, když jsem se stala matkou a teď se znovu silně ozývá, jak těhotním podruhé. Taky toužím sdílet svou radost a doprovodit své psaní aspoň sem tam autentickým záběrem z našeho života. Protože pokud bych sem aspoň občas nic takového nedala, proč vlastně píšu a k čemu to pak je? Nepřipomínal by pak blog spíš než život Jany další lifestylový časopis s pózami? Iluzemi? Editovanou neupřímností? - A ano, nebudu vám lhát, taky miluju lajky, srdíčka a pochvaly. Kdo by ne?
Na druhou stranu, jsem si dobře vědomá toho, že vystavuju svoje soukromí a dítě, byť jedno zatím v břiše, v prostředí, které si nevybraly a se snímky, ke kterým nemohou nic říct. Vlastně ani já k nim nemohu mnoho říct – kdo všechno tyhle záběry vidí, kam až se dostanou a jak dlouho tam zůstanou? To je jen pár příkladů otázek, které si pokládám. Za dítě rozhoduju v mnoha věcech, ke kterým se nemůže vyjádřit, přítomnost v online prostředí je ale přece jenom něco jiného než třeba bunda, kterou mu vyberu na zimu. Notabene když dostanu nějakou nabídku na spolupráci. Možná i to je jeden z důvodů, proč blog pořád zůstává nekomerční a já jsem zatím žádnou nepřijala – nedovedu si představit, že strkám svoje dítě před mobil za pleny, dudlíky zdarma, oblečení, kosmetiku a vlastně ani před knížky. Pravda ale je, že tady ze mě mluví i zhýčkanost. Díky B. nepotřebuju dostávat dary a pak ze sebe soukat něco, co mi nejde přes klávesnici nebo z dítěte dělat šaška. Můžu být svéráz a držet si nekomerční linku, protože na to mám momentálně podmínky. Ale kdo ví, jak bych se chovala, kdybychom doma neměli na zubní pastu? Proto taky za fotky a veřejné vystavování rodiny a dětí nikoho neodsuzuju. Spíš mě to fascinuje, s jakými pohnutkami to dotyční dělají a jakými argumenty si ospravedlňují, že dítě propaguje služby nebo výrobky, které si nezvolilo, navíc před publikem, nad kterým nikdo nemá kontrolu. Nebojí se, že se to obrátí proti nim? Že jim to děti jednou vyčtou?
A tak jsem se jich zeptala. Že je sharenting citlivé téma mi napovědělo už to, kolik lidí mi odpovědět odmítlo. Naštěstí spousta takových, kteří mají na sítích obrovské publikum a prezentace je součástí jejich práce, se vyjádřila.
Velmi zajímavý článek, děkuji za něj! Jako žena, která ještě děti nemá, instagram mám anonymní a na facebooku pouze lidi, které znám osobně, to asi nemusím ani moc řešit, ale musím říct, že jsem nad tím hodně přemýšlela po té, co jste zveřejnila odkaz na jednu matku influencerku, která mluvila o spolupracech na instagramu. Bylo to pro mě úplné prozření, protože tím, že prakticky nikoho s dítětem nesleduji a ani mě to víceméně nezajímá, byla jsem fakt šokovaná, že maminky musí fotit děti s x věcmi a ty děti to pak dokonce odmítají.
OdpovědětVymazatUpřímně říkám, že tohle je moc, nechci aby moje děti viděly maminku jen s telefonem v ruce jak zachytává každý moment jejich života. Technologie a online život jsou fajn, ale tak nějak s mírou. Pro každého je ta míra jinde a je to asi v pořádku, ale za mě je asi lepší děti dávat na sociální sítě třeba otočené hlavičkou mimo záběr anebo vyloženě jen občas. Ve vašem článku se mi líbil názor, že jsme jako dospělí dávali před 10 lety fotky nás samotných na facebook a teď se za ně stydíme. Jak pravdivé! Jak se uvidíme za dalších 10 let a jak to uvidí naše děti? Otázka.
Každopádně až přijedu do ČR, chci si zajít na film V Síti, z teaserů si myslím, že to mnoha influencerkám s dětma taky otevře oči - kam až dětské fotky třeba i v tom nejhorším případě můžou zajít. To, že máme sociální bublinu normálních lidí bohužel neznamená, že neexistují i jiné...
Kim, děkuju za komentář. Jinak musím říct, že třeba na té Lucii, co jsem tu zveřejňovala odkaz na její blog, nechápu ještě jednu věc - ty vystylované fotky. Nikde žádné smetí, všude uklizeno, nikde nikdy nevisí obrázek křivě, všechno v bytě, na dětech a jejím oblečení je perfektně sladěné ... Musím říct, že je to jeden z důvodů, proč ji třeba nesleduju. Přiznávám upřímně, že mě to deprimuje. Já jsem si v sobotu vzala na sebe bílé tenisky, do minuty jsem na nich měla otisk Benových bot. Taky jsem chtěla vyvěsit v bytě pár fotografií, no, obrázky mi tady stále leží, protože ve třech tureckých obchodech s fotografickými předměty mi nebyly schopni vytisknout úplně správný formát ... Co tím chci říct, že takový život musí stát strašného úsilí nejen před kamerou, ale i mimo ni a já si úplně nejsem jistá, že bych to chtěla podstupovat - za cenu třeba plín zdarma. Nehledě na to, že s tím asi musí souznít i její muž. Ten můj kolikrát nevydrží ani na obyčejnou rodinnou fotku, natož na nějakou stylizovanou na IG - kdybych takovou chtěla a potřebovala. Vlastně mám k těm lidem obdiv a chápu, když říkají, že je to práce na plný úvazek. U některých si to dovedu představit. Jinak ten film bych taky ráda viděla, ale nevím, jestli se odhodlám. Asi to dopadne stejně jako s Nabarveným ptáčetem, případně se čtením Sophiiny volby - nejsem toho prostě schopná.
VymazatOpravdu zajimave cteni. Premyslela jsem, jestli bych ja dala fotky svych deti do neochraneneho soukromi v internetu. Myslim sice, ze je to soucast zivota blogeru a ze ctenari to ocekavaji, ale asi bych to sama nedala. Predstava, ze fotky mych deti dostane do rukou nejaky uchylny clovek, me desi. A co pozdeji ve skole? Deti dovedou byt mezi sebou take drsni a v internetu se vyznaji moc dobre. Vim, ze kdyby to udelali driv rodice me, asi bych jim za to nepodekovala. Penize vydelavat s detmi? Je to jiste dobry bysnys, ale za jakou cenu? Myslim, ze jim to bere to normalni nevinne detstvi. Kdyz vidim treba ty nacancane a namalovane male holcicky, je mi z toho smutno. Myslim, ze je to zrcadlo rodicu, vetsinou maminek, ktere chtely byt treba modelkami a nevyslo jim to. Internet nic nevrati a to je ten problem. Nastesti nejsem v te situaci, ale asi, kdyz uz se fotky zverejnuji, tak jen ty, za ktere se deti nikdy nemusi stydet a to vetsina blogeru dodrzuje.
OdpovědětVymazatKrasny den
Dagmar
Dagmar, děkuju! ... Pro mě to bylo hodně zajímavé téma a svým způsobem uklidňující v tom, že nikdo v něm nemá úplně jasno. Jak přesně se chovat, aby to nikdy nikomu neublížilo? Těžko říct. Na druhou stranu, odpovídali mi přemýšliví lidé, kteří s anketou souhlasili a odpovědět chtěli. Je bohužel spousta takových, kteří se moc zodpovědně nechovají a na jejich sociální sítě člověk pak jen zírá ...
Vymazat