Česko, země alkoholu zaslíbená ...
Nedávno jsme byli na odpolední grilovačce, kde se sešla zajímavá sestava lidí z celého světa. Sotva jsme dorazili, Američan Mike, jehož rodiče pocházejí z Česka, ale on se narodil a vyrostl v USA, mi naprosto automaticky podával pivo. Když jsem řekla, že děkuju, ale pít nebudu, trochu se zarazil: Co jsem to za Češku, která odmítá pivo?
Totéž se pak opakovalo s mojí mexickou sousedkou, která mi nabízela margaritu. Když jsem odmítla, překvapilo ji to. A řekla něco ve smyslu, že měla za to, že Češi jsou "něco jako Poláci". Že alkohol je pro nás národní zvyk. Jinými slovy v podstatě: co Čech, to pijan.
Vím, že to není pravda. Na druhou stranu mě nepřekvapuje, že nás tak cizinci často vidí. Čím déle jsem pryč z Čech, tím pozorněji si všímám, že my Češi nakládáme s alkoholem skutečně specificky.
První věc je, kolik toho vypijeme. Což určitě souvisí s tím, že si to můžeme dovolit. Když jsem žila v Austrálii (2012), myslím, že malé pivo stálo v běžné restauraci sedm dolarů, dvojka vína minimálně deset. Ve Virginii ve Spojených státech to bylo velmi podobné. Alkohol byl k dostání výhradně ve specializovaných obchodech a byl drahý. V restauracích stálo pivo kolem osmi dolarů, sklenka vína mezi deseti a třinácti. K tomu bylo potřeba připočíst zhruba dolar za každý drink coby tip barmanovi nebo 15 – 20% spropitné, když vám číšník na závěr přinesl účet. V Americe nikdy nikdo z mých známých nemluvil o tom, že "jde v pátek večer pít", a když pil, v peněžence to bylo hodně znát.
(Asi jako když si v Česku vyrazíte do multikina, objednáte si tam dvě malé vody a pak se divíte, kde jsou všechny vaše peníze.)
V Turecku je to velice podobné. Je to sice muslimská země, ale alkohol se tady pořídit dá, dokonce snadněji než v USA. Ceny však člověka zaskočí, speciálně ve srovnání třeba s jídlem nebo službami: za láhev národního pití Raki v obyčejném supermarketu zaplatíte 80 – 100 tureckých lir (cca 400 Kč), dvojka lokálního vína v průměrné restauraci stojí minimálně 30 lir (120 Kč). Vzpomínám si, jak si můj muž v Česku několikrát myslel, že se v různých podnicích, a především na hodové zábavě v Dražovicích určitě ošidili, když mu za pivo, panáka a půl litr Kofoly naúčtovali asi 55 korun. Tím, jak je alkohol levný a jak je dostupný (pivo je víceméně všude levnější než voda), prorostl do naší kultury jako cosi naprosto samozřejmého k pití, co jsem nikde jinde ve světě zatím nepozorovala. V Česku proto chodíme "na jedno", ale dáme si jich pět, zatímco všude jinde, kde jsem žila, si lidé dají maximálně dvě – dvě piva, dvakrát dvě deci vína, dvě lahve, které se rozdělí mezi mnoho dospělých u jednoho stolu. A druhá věc, že si to "jedno" alias několik dáme klidně v 5.30 ráno. Když jsem byla naposled v Česku, jela jsem jedním z prvních ranních vlaků z Brna do Prahy. Seděla jsem v jídelním voze, který byl plný, ale já jediná jsem tam ráno pila čaj. Všichni ostatní snídali ke spišským párkům, šunce, sýru nebo palačinkám – pivo.
Pointa ale přichází až teď. Když jsem tu historku vyprávěla pár přátelům z Moravy, divili se: "Copak tys po ránu nikdy neměla chuť na pivo nebo na víno? Není ti něco?" Chápete – ta divná jsem byla já.
Ještě pozoruhodnější mi ale přijde, jak se v naší společnosti často chováme k lidem, kteří nepijí nebo alkohol odmítnou. Speciálně na Moravě se často nalévá naprosto automaticky – a to do jedné, druhé i třetí nohy. Nikdo se moc neptá, jestli vlastně nalít chcete, prostě přijdete na návštěvu, tak dostanete, často se slovy, že je to lék. (Jedině u naší domácí slivovice jsem ochotná tomu trochu uvěřit. :) )
Zato se ale všichni zvědavě vyptávají, když náhodou nalít nechcete. "Ty jsi těhotná? Ty bereš nějaký prášky? Ty máš nějaký problémy? Ty chorá si? Čo je s tebú?" V Česku je zkrátka "normální" pít, zatímco "nedat si" je potřeba vysvětlovat. A když to nezdůvodníte dostatečně – třeba že řídíte, mají hostitelé tendenci se urazit. Přitom čistě technicky: alkohol je droga, a odmítnout drogu je špatné? S tím jsem se nikde na světě nesetkala.
Když v USA nebo v Turecku řeknu, že alkohol nechci, není potřeba k tomu dodávat vysvětlení. Stačí říct "ne, díky", dotyční nabízející to respektují, nevyptávají se, nenabízejí podruhé, potřetí, jestli jsem si to nerozmyslela, a nevedou řeči, že "zrazuju partu" nebo že už bych měla "začít něco pít" – nealkoholický drink není něco? Prostě „nedám si“ a tím to skončí. V Česku začíná. Věřím, že vydržet zdůvodňovat a vysvětlovat – ne, díky, nepiju, dneska si nedám, prostě nechci, promiň, ale doopravdy ne – je pro spoustu lidí náročnější než zvládnout bez vína třeba rodinnou oslavu.
(Myslím, že B. by o tom mohl hodně vyprávět.)
Abych byla fér, toto alkoholové téma už jste ode mě možná četli v časopise Dieta. Každý měsíc zkouším vydržet "týden bez něčeho" a pak o tom do Diety píšu fejeton. Už jsem psala o tom, jak jsem se týden držela dál od sociálních sítí, kávy, masa, alkohol byl téma jednoho z letních čísel. Vřele vám nějaký takový experiment doporučuju, baví mě sledovat, co se kolem toho a se mnou děje a jak to mění moje nálady, pocity a stavy.
Každopádně.
Už bych na to asi dávno zapomněla. Jenže dneska se stalo něco, o čem jsem si prakticky jistá, že bych v žádné jiné zemi nezažila – a klidně mě prosím opravte, pokud s tím máte nějakou zkušenost z místa, kde žijete a jehož jazykem mluvíte. Poslouchala jsem s Benjamínem playlist českých dětských písniček nalezených na Spotify. Ve výběru je zařazená i písnička skupiny Děda Mládek Illegal Band o neopatrném křečkovi, kde se otevřeně zpívá o tom, že zranění a šok vyléčí, a helemese - panák alkoholu!
Podívejte:
Železniční vlečka
povalila křečka,
skutálel se z náspu do polí.
Zdalipak ses, křečku,
nezranil o vlečku,
zdalipak tě něco nebolí?
Dopadlo to výborně jsem jen trochu v šoku,
spravil by to náprstek nějakého moku.
Na kolejích nebudu už nikdy dělat bobky,
leda bych měl na zádech odrazové stopky.
Nevím, jestli kdybych tutéž písničku poslouchala v Česku a bez zkušenosti se životem v cizině, napadlo by mě vůbec přemýšlet nad tím, jak moc je v naší společnosti alkohol zakořeněný. Od plenek.
Mila Jano, to jste kapla zase na neco, co me provazi jiz dlouho. Ja nepiji alkohol uz leta s vyjimkou slavnostniho pripitku sektem nebo jeden vajecnak na vanoce:-) Boli me po alkoholu hlava a kdyz ho nepiji, tak mi ani nic nechybi a dovedu byt vesela i bez nej. Ackoliv to moje prazske pribuzenstvo vi, pokazde bez vyjimky posloucham vety jako: alkohol je lek, kdybys vic pila, budes zdrava, je to dokazane od doktoru, jses asi neco lepsi, ze si nami nedas, pivo je zdravejsi nez voda...to byl jen maly vysek tech narazek. Nervuje me to a nekdy si neco dam a ouha, druhy den musim brat prasky bolest. Proc? Proc se radeji nemuze rict: radeji nepij, bude te zase bolet hlava nebo proste byt zticha? Dementni jeste nejsou a co to tedy je? Ceska natura porad nekoho kritizovat, poucovat? Nevim. Tady v Nemecku se take dost pivo pije, ale jeste me nikdo z rodiny ani ze znamych do piti nenutil.
OdpovědětVymazatSkoda ze ten vas povedeny clanek nectou ti lide, kteri by meli :-))
Hezky den a na zdravi (rano kafickem :-))) Dagmar
Super článěk! Pro mně na zasmátí, i když pro někoho možná k pláči. Každopádné jako člověk "divný" v mnoha ohledech, takže i abstinent (protože mi alkohol jakékoliv podoby prostě nechutná, stejně jako rajčata), jsem asi měla štěstí na lidi nepijany, všichni ví, že nepiju a nikdo mi nic nenabízí. Ani neznám nikoho, kdo by byl vysloveně pijan...hmmm... I na různých akcích jsem vždy byla jediná střízlivá, která pak všechny "zahraňovala". Bylo to smutné, ale byla jsem na sebe hrdá. Fakt nechápu lidi, kteří se dobrovolně "tráví", stejně jako kuřáci...
OdpovědětVymazatPS: Já nevím, ale "náprstek nějakého moku" přece může být cokoliv, ne? Nebuď tak vztahovačná :-)
Zrovna dneska jsem nad tématem alkoholu přemýšlela, když jsem pozorovala Američany si objednávat jednu skleničku vína k večeři a zůstat jen u ní. Teď přemýšlím jak na tento článek zareagovat, protože; se vším co je napsáno souhlasím, zároveň ale miluju víno a nedovedu si představit, že bych ho na akcích přestala pít. Mám pocit, že bez alkoholu prostě není zábava - bez něj se řeší práce, děti, škola, dovolená... Se dvěma skleničkama už se rozebírají vztahy, peníze, politika, nekonečno vesmíru... :)) Taky mám ráda ten uvolňující pocit a pohodu - pustit si film, dát si víno, sýr, italský salámy...
OdpovědětVymazatVlastně ani nevím co jsem tímto komentářem chtěla říct - nechci se zastávat českého alkoholismu a každodenního vysedávání v putikách, zároveň mi ale asi nevadí páteční chození do města a pití na zahrádkách barů a vináren. Mám pocit že to k Čechám patří a upřímně mi to vysedávání v podnicích u dvojky vína v US hrozně chybí.
Mila Kim, to vidim stejne, taky rada sedim nekde na zahradce a dam si neco k piti, ale ted uz vetsinou jen caj, kafe nebo limcu. Me jde jen o to nuceni, to mi fakt vadi. A nejen s alkoholem, u nas je to snad se vsim. :-)) Mejte se...
VymazatDobrý den, tak nevím zda je věc Česka ,při svách cestách po světě jsem viděla pít i nepít různé národy a věkové skupiny.Záleží asi kde se pohybujete.
OdpovědětVymazatNeházela bych do jednoho pytle. Zdravím mhr
No myslím že se pije všude, jen když se podíváme na zahraniční poměry co se týká cen alkoholu, tak u nás je ten alkohol pomalu levnější jak voda. Proto jsme tím možná tak vyhlášení po Evropě a máme tady dobré pivo i víno co se týká kvality. Mě pití nikterak nevadí, ale určitě ho nikomu nenutím když vidím že je člověk třeba abstinent, já osobně pijí taky nejraději víno a občas si objednávám i nějakou lahvinku lepšího vína zde na nějaké ty speciální příležitosti nebo jako dárek někomu třeba k svátku.
OdpovědětVymazat