Proč jsou v Americe všichni tak milí? Konečně vysvětlení, které se mi líbí
Že jsou Američané milí až k neuvěření, lichotí a pochválí vám kde co, to už jsem tady zmiňovala několikrát. Jejich zdvořilost je na jednu stranu velmi příjemná. Na druhou si ale do teď nikdy nejsem úplně jistá, na čem jsem.
Zajímá je, co jim říkám, nebo poslouchají jen ze zdvořilosti? Chutná jim ten koláč doopravdy, nebo mě chválí, protože se to tak dělá? Lichotí mi, protože mi ty šaty sedí, nebo je to součást naučeného chování prodavačky? Zvou mě na kávu z toho důvodu, že je zajímám, nebo proto, že je za tím nějaký postranní úmysl? Když nad tím tak přemýšlím, zpětně si nevybavuju prakticky žádný moment, kdy bych měla pocit, že se mnou jiný člověk než B. (a ani u toho si kolikrát nejsem stoprocentně jistá) mluví o tom, co zažívá nebo co cítí, naprosto upřímně. Cítím to podobně jako to popisuje spisovatel Tuvia Tenenbom.
Zajímá je, co jim říkám, nebo poslouchají jen ze zdvořilosti? Chutná jim ten koláč doopravdy, nebo mě chválí, protože se to tak dělá? Lichotí mi, protože mi ty šaty sedí, nebo je to součást naučeného chování prodavačky? Zvou mě na kávu z toho důvodu, že je zajímám, nebo proto, že je za tím nějaký postranní úmysl? Když nad tím tak přemýšlím, zpětně si nevybavuju prakticky žádný moment, kdy bych měla pocit, že se mnou jiný člověk než B. (a ani u toho si kolikrát nejsem stoprocentně jistá) mluví o tom, co zažívá nebo co cítí, naprosto upřímně. Cítím to podobně jako to popisuje spisovatel Tuvia Tenenbom.
Tuvia Tenebom o Americe |
A tak zatímco moji kamarádi v Česku si neustále stěžují na to, jak jsou Češi nepříjemní, já jsem se za mořem a koneckonců i v americké komunitě tady v Ankaře potýkala a potýkám s opačným problémem. Chybí mi česká upřímnost až neotesanost, kdy většinou nic nepředstíráte a když vám něco vadí, řeknete prostě, že vám to vadí, a to přímo na místě, dotyčnému člověku. Stejně tak pokud je něco hloupé, řeknete prostě, že je to hloupé, a řeknete to tak svobodně, jak to ve Spojených státech nikdo neudělá. Bylo by to obrovské faux pa.
Dlouho jsem přemýšlela a vyptávala se, čím to je, tak obrovský rozdíl, kdy to skoro vypadá jako by se Američané rodili prostě s jinou sociální inteligencí a nastavením mysli. A nikdy jsem nedostala uspokojivou odpověď. Proto mi udělalo opravdu velkou radost, když jsem v knize Marka Mansona (Důmyslné umění jak mít všechno u p*dele) našla nejen velmi podobný pocit z falešně milé komunikace, ale i vysvětlení, co za ní stojí. Američan Manson ve své knížce popisuje vlastní zdvořilost, se kterou tvrdě narazil v Rusku, tedy v zemi, kde je neomalenost a nepříjemnost ještě daleko viditelnější než v Česku. Mansonovi se tam ale právě proto velmi líbilo.
Důvod, proč je ruská komunikace oproštěná od anglosaské falešné přetvářky, je podle něj v komunismu nabízejícím jen minimální ekonomické příležitosti a podporujícím kulturu strachu. V takovém prostředí je nejcennější měnou důvěra. A k vybudování důvěry prostě musíte být upřímní. „Ukázky až nepříjemné lidské upřímnosti byly odměňovány jednoduše proto, že byly nutné k vlastnímu přežití – museli jste vědět, na koho se můžete spolehnout a na koho ne a museli jste na to přijít velmi rychle,“ píše.
Naproti tomu ve svobodném světě bylo všelijakých příležitostí tolik, že abyste byli vidět, začalo být prospěšné až nutné prezentovat se v určitém světle. A že bylo falešné? Who cares? Důvěra ztratila svoji hodnotu a na povrch se vydralo příjemné vystupování a pěstování užitečných známostí. "To proto se stalo v západních zemích normou smát se na cizí lidi a říkat hezké věci, i když se na ně necítíte. Říkat lži a souhlasit s někým, s kým opravdu nesouhlasíte. To proto se lidé naučili předstírat přátelství s lidmi, se kterými se vlastně přátelit nechtějí. ... Nevýhodou je, že v západních zemích tak nikdy nevíte, zda můžete dané osobě opravdu věřit. Je tam tak velký tlak na to být oblíbený, až lidé někdy naprosto změní svou osobnost v závislosti na tom, s kým právě mluví."
Ja bych radeji brala tu zdvorilost. I kdyz neni uplne uprimna, je pozitivni a udela lidem po psychicke strance dobre. Ja na uprimnost, jako treba - ty nemas doma zrcadlo, nebo jine narazky na vzhled,(vybrala jsem tu slusnou :-) obleceni, ale i na smysleni... - to ja zrovna nemusim. Je to pro me netaktni a to Cesi opravdu dovedou. Trefit na bolave misto. Ne vsichni, nikdy nehazim vsechny do jednoho kose. Samozrejme, culit se neprirozene, jen abych neco prodala je take nenormalni, ale to uz si prece umime vyskatulkovat. Ty lidi pak neberu vazne, nebo vim, ze je to jejich job. Chovat se tak musi, maji to v pracovni smlouve. Tech je me tedy spis lito. To je muj, samozrejme jen muj, osobni nazor. Do Ruska bych urcite nesla :-)))
OdpovědětVymazatDagmar
:)) Já taky beru radši zdvořilost. Jinak musím říct, že v obchodě to trochu selektovat dokážu, ale vážně jen trochu, obyčejně si nechám nabulíkovat taky leccos, protože Američané jsou v prodejním umění vážně mistři. Horší je to spíš v té konverzaci osobní, tam skutečně často nevím, na čem jsem. Proto je podle mě tak těžké s Američany navázat skutečné přátelství. Člověk má hodně milých známých, ale málo lidí, se kterými si skutečně upřímně popovídá - myšleno tak, že mluví nejen on, ale i ten druhý. :)
VymazatZa českou neomaleností (alias nevyžádanou upřimností) stojí také fakt, že lidé nejsou zvyklí být chváleni od jiných, proto nechválí ani druhé (a spíš je ještě schazují) - to je také "vydobytek socialismu". Jinak podobně jako v US/západě je to i v Číně (a pár dalších Asijských státech), a tam je to teda ještě horší, protože u nich člověk vůbec neví na čem je, ale daleko nepříjemněji než na západě...
OdpovědětVymazatS tím chválením naprosto souhlasím. U nás doma se u úspěchu říkalo vždycky: "No moc si nemysli, ještě's nic nedokázala." Což je velmi motivační, že ... Na druhou stranu, nedávno jsme to tady v Turecku probíraly s kamarádkou: Je opravdu veliké množství šikovných Čechů. Veliké! Teoretizovaly jsme tady, co by se dělo, kdybychom byli tak velcí jako Američané, jestli bychom dokázali tak změnit svět jako některé jejich vynálezy atd. Dobrá debata k láhvi vína. :)
VymazatTohle hezky popisoval i spisovatel Mark Slouka, tusim v nejakem rozhovoru na i-hned .. a to si predtim, nez odesel do CR, tehle "prazdne komunikace" v USA vydrzel "uzivat" neuveritelnych 60 let:-).
OdpovědětVymazatV temze rozhovoru se navic jen tak mimochodem a jen velmi okrajove, nachazi i nejaka ta zatoulana odpoved na Vas predchozi clanek o tezkostech materstvi..
Hezky den do Turecka,
Alena
Milá Aleno, netuším, kdo jste, jestli se známe osobně, ale - díky, díky, tisíceré díky! Už tady hodinu projíždím jeho různé rozhovory, psaní a říkám si, Bože, jak jsem ho mohla minout? Proč mi o něm nikdo neřekl? Jak je možné, že ho neznám? Děkuju, jdu si okamžitě koupit jeho knihu a dočíst všechno to, co jsem ještě nedočetla. Děkuju!
VymazatNaopak, dekovat bych mela spise ja Vam, at uz za Vase knizni tipy, cilena temata vybizejici k uvaham nebo jen tak relax a vubec uz jen proste za to, ze sem mohu chodit nakukovat a netrpelive vyckavat dalsi sdileni.. a to vsechno i presto, ze se nezname. Takze diky!
OdpovědětVymazatAlena
:)
VymazatMila Jano, nevim, jestli sem tohle tema zrovna patri, ale jako Vasi ctenarku, by me zajimal Vas nazor. Vcera jsem narazila v diskusi s kamaradkou na velmi ozehave tema, vychova nasilim. Jeji 4 lety vnuk dostava i za malickosti vyprask. (malickost je pro me - kdyz ji chlapec da broucka do ruky a ona se lekne) za to je vyprask na zadek. Byla jsem sokovana a zeptala se, jestli to neni trochu prehnane, jasne odpoved NE. Facka, pohlavek a vyprask je normalni ceska vychovna metoda. Kricici dite pred pokladnou se ma naplacat, nebo jednoduse dat pohlavek. Me to sokovalo a rekla ji, ze fyzicke tresty jsou jiz davno zakazane a je to trestny cin. Tady v Nemecku ano. V Cesku pry ne, tak jsem okamzite vzala pocitac a opravdu. NE. Cesko je jedna ze 4 zemi VYSPELICH, kde se tohle nasili toleruje a neni ochrana deti uzakonena. Pry jsem precitlivela a zblbla z toho zapadu. Nebylo to touhle vetou, ale tim, ze jsem opravdu cerne a bilem videla, ze Cesi muzou beztrestne sve deti fackovat a jeste to povazuji za spravne. (tedy vetsina). Moje vlastenectvi o hodne zhublo. To vyspele Cesko(ktera ma tolik strachu pred nasilim "zvenku")zastava stredoveke metody vychovy. (nastesti je hodne vyjimek, alespon doufam)!!! Byla bych moc rada, kdyby jste o tom nejaky clanek napsala. Myslim, ze je to opravdu dulezite tema. I pro maminky. Doufam, ze me Cesi za muj nazor neukamenuji.:-))
OdpovědětVymazatpro zajimavost
https://www.frekvence1.cz/clanky/zpravy/facka-podle-cechu-neni-fyzicky-trest-zakaz-biti-deti-si-nepreji-tri-ctvrtiny.shtml
Hezky pozdrav
Dagmar
Mila Jani, od precteni Vaseho zamysleni stale premyslim o te ceske uprimnosti. Snazim se urovnat si v hlave, s jakymi druhy uprimnosti jsem se v zivote setkala. Nejcennejsi je jiste uprimnost mezi prateli a rodinou, pro tu ovsem clovek musi byt dostatecne otevreny, jak k tomu uprimne povedet, tak k tomu takovou uprimnost prijmout. Dle Vaseho vypraveni o Americe, o hledani pratel a podobne to na me tak nejak pusobi, ze Americane se malo oteviraji, i mezi prateli. A proto treba pusobi vice zdvorile nez uprimne. To je muj dojem. Co se tyka obecne ceske uprimnosti, take na me casto pusobi spise jako neomalenost, zvlaste od cizich lidi. Kdyz mi kamaradka vypravela, jak se ji v Praze (!) nekolikrat stalo, jak ji kolemjdouci (vzdy zena) vytkla, ze nosi sve miminko v satku, jestli nema na kocarek, ze takto mu skodi, byla jsem v soku. Ja jsem se s nicim takovym tady v Rakousku nikdy nesetkala, naopak, pokud nekdo vubec komentoval me miminko v nositku, byl to vzdy komentar pozitivni a nadseny, jak je detatku u me dobre. Coz me vlastne ted privadi k jine myslence, jak jste nyni psala na facebooku, kam se podela zenska soudrznost? Vzdyt ty negativni komentare, ktere se me kamaradce dostaly (a nejen co se tyka satku, nositka, ale tez barefoot obuvi), byly vzdy od zen. Je to pouze muj pocit anebo tato soudrznosti chybi momentalne ve velkem v Cesku? Take by me zajimalo, co se stalo. Je to zvlastni fenomen na socialnich siti a trochu mi pripomina druhy fenomen, ktery jsem take zahledla mezi komentari pod Vasim prispevkem - jakmile se v prispevku zmini tema, je kolikrat jedno, nac jste se vlastne ptala, stejne komentujici napisi svuj nazor k puvodnimu tematu a nikoli k Vasi otazce. Moc doufam, ze oba fenomeny ustoupi, zvlaste ten tykajici se zenske soudrznosti, je to velika skoda, protoze zenska sila se v podporujicim kolektivu nasobi. Timto zdravim vsechny Vase ctenarky s uprimnou radosti, ze my tady na Vasem blogu problem se soudrznosti nemame :-)
OdpovědětVymazatProč jsou v Americe všichni tak milí...nedávno jsem si shodou okolností také poslechla knihu od Marka Mansona a jeho vysvětlení se mi moc líbilo. Na tuhle otázku jakožto exmanželka Američana (po 12ti letech soužití) a pendlující na trase Praha-Chicago, také hledám stále odpověď. Hodně to řeším i se synem (11 let), který chodí do školy v Chicagu i v Praze. Vlastně, nejépe je mi v české komunitě v Chicagu. V prostředí imigrantů, nasáklých amerikou. Skvělá kombinace české upřímnosti a americké slušnosti. Úžasní lidé, co tu jsou jeden pro druhého, daleko od rodin, které třeba 20 let neviděli a domů se jen tak nepodívají (ne každý je tu legálně, že ;-) ) V Čechách cítím pořád pozůstatky socialismu. Trochu nudy a upřímně, kdo se musí otáčet, aby přežil a sakra se snažit, už tak nějak nemá energii na to být nepříjemný...paradox. Nejvíc mě "baví", jak v Čechách všichni všude byli, všemu rozumí a všechno ví...ví i to, jaké je to v Americe a jací jsou Američané. Myslím si, že kdo udělá osobní zkušenost a chvilku tu žije, přijde na to, že ta obyčejná střední třída se musí hodně otáčet, nad hlavou dluhy na kreditkách, platby za domy a auta, péče o rodinu a společenský tlak, no a neví hodiny a dne, kde je s úsměven mohou na hodinu vyrazit z práce. Někdy je mi Američanů až líto. Je to vyčerpávající žít pod neustálým tlakem být extrovertně milý, usměvavý a možná povrchní, ale milý, i když mám mraky starostí. Mě to dělá dobře, když tu jsem. Rozzářím se a je mi tu fajn a s respektem k jejich kultuře se chovám stejně. V Čechách zhasnu většinou během 14 dní a zářím nad vínkem s blízkými lidmi, ve své malé komunitě přátel. Moc bych přála Čechům, aby si přestali stěžovat (dělat život těžším) negativitou. V Čehách se máme zatraceně dobře. A trocha té mezilidské milosti, v úsměvech, pozdravech, pochvale naušnic, nám neublíží. Já to dělám. Jsem za exota, ale upřímně, je mi to jedno. Vím, komu můžu věřit, a vím, že americkým úsměvem udělám někomu hezký den. Už to jinak neumím a jsem za to vlastně ráda. V Čechách je krásně a čím víc mladých lidí bude cestovat a poznávat svět a jiné kultury a vozit trochu té pozitivní mezilidské slušnosti domů, tím lépe tam bude :-)
OdpovědětVymazatJá mám z Ameriky opačnou zkušenost co se týče upřímnosti. Mě Američani naopak přijdou upřímnější než Češi. Když jsem se přistěhovala, manželovi známí, které jsem viděla třeba podruhé v životě, se mi zpovídali o svých životech a problémech, a zajímali se o můj. Ale ten rozdíl může být dán tím, že jsem se přistěhovala na Středozápad, kde to může být jiné než na východním pobřeží, Amerika je velká a rozmanitá země.
OdpovědětVymazatAle největší rozdíl vidím v upřímnosti v partnerských vztazích. Mám pocit, že v partnerských vztazích češi moc upřímní nejsou, nemluví o problémech, radši je nechají vyhnívat, neřeknou si otevřeně, co jim vadí, a na druhou stranu neřeknou, co na druhém oceňují, neprojevují city. S Čechy jsem nikdy nevěděla, na čem jsem, hlavně v době "námluv", kdy se hrají různé hrátky, to mě opravdu nebavilo. Nebo ještě po roce chození člověk nesmí říct, že se chce jednou vdát a mít děti, jinak partnera vyděsí. Zatímco v Americe jsou partneři k sobě upřímní, řeknou si, co od sebe čekají, už třeba na prvním rande, s čím má druhý počítat, řeknou, když jim něco vadí, a na druhou stranu si I často říkají, co na sobě oceňují. Ale jak říkám, rozdíly mohou být dány regionálně - Amerika je velká země, a I v Čechách je rozdíl třeba mezi Prahou a Moravou.